Oλλανδία

«Σίφουνας» ο Άγιαξ στην έδρα της Τσβόλε

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Άγιαξ πέρασε με άνεση από την έδρα της Τσβόλε (1-4) για τη 15η αγωνιστική της Eredivise.

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε ο Άγιαξ, που πέρασε και από την έδρα της Τσβόλε με σκορ 4-1 και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Αϊντχόφεν. Πλέον, βρίσκεται στους -2 από την κορυφή έχοντας μαζέψει 40 βαθμούς.

Ο «Αίαντας» ήταν καταιγιστικός και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για το τρίποντο, καθώς στο 22’ ο Χούντελαρ άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντε Γιόνγκ έκανε το 2-0 με ωραία ενέργεια, για να μειώσουν προσωρινά σε 2-1 οι γηπεδούχοι με αυτογκόλ του Σένε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Έρικ Τεν Χάνγκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρήκε ακόμα δύο τέρματα. Στο 69’ ο Σένε θα πάρει το «αίμα» του πίσω και θα κάνει το 3-1, για να έρθει ο Τάντιτς στο 89’ και να διαμορφώσει το τελικό 4-1.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Χέρενφεν «ξέσπασε» πάνω στην Βίλεμ, επικρατώντας με σκορ 5-1. Το χορό των γκολ άνοιξε ο Μιχαΐλοβιτς στο 15’, για να έρθει δύο λεπτά αργότερα η απάντηση των γηπεδούχων με τον Ακαϊνάκ.

Στο 41’ οι «καρδιές» θα πάρουν και πάλι το προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι του Ριένστρα. Μάλιστα μέσα σε δώδεκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο θα βρουν ακόμα τρία τέρματα, αφού ο Φλαπ (53’) και ο Φαν Μπέργκεν με δύο γκολ (58’, 65’) διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, Ντεν Χάαγκ και Γκράαφστσαπ έμειναν ισόπαλες, χωρίς τέρματα, στην έδρα της πρώτης. Οι γηπεδούχοι ήταν η καλύτερη από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρούνε το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν. Το τελικό 0-0, αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την Ντεν Χάαγκ, η οποία έφτασε του 16 βαθμούς και ανέβηκε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη η Γκράαφστσαπ έμεινε στους 11 και την προτελευταία θέση.