Μπάγεβιτς: «Φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά»

Ικανοποιημένος από το θέαμα που προσέφεραν, τόσο η ΑΕΚ, όσο και ο Ολυμπιακός έμεινε ο τεχνικός της «Ένωσης», Ντούσαν Μπάγεβιτς. Στη συνέχεια ο Σερβοέλληνας προπονητής απέδωσε την ήττα της ομάδας του στην κακή αμυντική λειτουργία που είχε ο «Δικέφαλος», ενώ για το αν κέρδισε ο καλύτερος η ο πιο τυχερός είπε πως: «Και οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο εμείς, στο δεύτερο ο Ολυμπιακός».

«Είχαμε παλιά ένα παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό που έμοιαζε λίγο με αυτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι το σημερινό είναι από τα σπάνια. Δε θυμάμαι αν έχουμε δει τελευταία ένα παιχνίδι που ήταν θρίλερ. Και στο τέλος ήρθε η ρουλέτα των πέναλτι. Ή το χάνεις ή το κερδίζεις. Φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά. Είχαμε ένα ημίχρονο εμείς και ένα ο Ολυμπιακός. Στο πρωτο παίξαμε έτσι όπως θέλαμε, πετύχαμε δύο γκολ και μπορούσαμε να συνεχίσουμε όπως θέλαμε στο δεύτερο.

Δυστυχώς, ήμασταν απρόσεκτοι και δεχτήκαμε γκολ με τρόπους που δεν είχαμε πρόβλημα σε όλο το πρωτάθλημα, δηλαδή στο ψηλό παιχνίδι. Στη συνέχεια όταν πετύχαμε το τρίτο γκολ και είχε ένα λεπτό για να τελειώσει, εκεί κρίθηκαν όλα. Υπάρχει πίκρα, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο.

Προσπαθήσαμε, δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Το πρώτο γκολ που δεχτήκαμε με λάθος στην αρχή του δευτέρου μέρους μας δημιούργησε μέχρι το τέλος το άγχος και κάποιο φόβο. Η προσπάθεια θα μπορούσε να είναι πιο δυνατή μετά το 4-3, αλλά ήταν ρίσκο, ακόμα και όταν ο αντίπαλος έπαιζε με 9 παίκτες. Θα προσπαθήσουμε να μην έχουμε επιπτώσεις στα πλέι-οφ. Η πίκρα είναι πίκρα αλλά έχουμε υποχρέωση να πάμε όσο το δυνατόν πιο δυνατά στα πλέι-οφ».