Oλλανδία

Πέρασε από το Τσβόλε με... σφραγίδα Άκπομ και ανέβηκε πέμπτος ο Άγιαξ!

Με δύο γκολ του Τσούμπα Άκπομ, ο Άγιαξ κέρδισε την Τσβόλε εκτός έδρας με 3-1, επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε την πέμπτη θέση της φετινής Eredivisie.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Άγιαξ, μετά από δύο σερί ισοπαλίες, απέναντι στην Τσβόλε και την εκτός έδρας νίκη με 3-1 για την 27η αγωνιστική της Eredivisie, με την «υπογραφή» του Τσούμπα Άκπομ!

Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στον «Αίαντα» σε δύο περιπτώσεις, πετυχαίνοντας το 0-2 στο 24’ και το 1-3 στο 84ο λεπτό, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Αποτέλεσμα το οποίο επανάφερε τον Άγιαξ σε… τροχιά Ευρώπης, μέσω της πέμπτης θέση που βρίσκεται πλέον στην βαθμολογία και η οποία οδηγεί μέσω Playoff στo επόμενο Conference League.

Με την ομάδα των «δικών μας» Οδυσσέα Βελάνα και Απόστολου Βέλλιου, βασικός ο πρώτος ενώ έγινε αλλαγή το 67’, με τον δεύτερο να μπαίνει στο ματς επίσης στο ίδιο λεπτό, να γνωρίζει δεύτερη κολλητή ήττα με 3-1 και να μένει 10η.