Σκωτία

Λύγισε τη Χιμπέρνιαν στο 90+2' και έμεινε μόνη της στην κορυφή η Σέλτικ - Αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Πάλμα

Η Σέλτικ με γκολ στο φινάλε επικράτησε με 2-1 της Χιμπέρνιαν, μένοντας μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας, όμως, παιχνίδι περισσότερο από τη Ρέιντζερς.

Έκανε τη δουλειά της και περιμένει η Σέλτικ!

Οι «κέλτες» επικράτησαν εκτός έδρας με 2-1 της Χιμπέρνιαν για την 25η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι που βρήκαν το γκολ της νίκης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση πέναλτι του Ίντα.

Με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 61 πόντους και αφήνοντας στο -3 τη Ρέιντζερς, η οποία όμως έχει παιχνίδι λιγότερο.

Ο Ίντα άνοιξε το σκορ στο 10’ με εκτέλεση πέναλτι, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 60’ με τον Λέβιτ, βάζοντας δύσκολα στη Σέλτικ, που έφυγε εν τέλει με τη νίκη με το δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ίντα στο 90+2’.

Στα άλλα ματς της 25ης αγωνιστικής, η Κιλμάρνοκ νίκησε με 1-0 τη Λίβινγκστον, με το ίδιο σκορ η Χαρτς έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Σεντ Τζόνστον, ενώ η Σεντ Μίρεν επικράτησε με 2-0 της Νταντί.