Βόλεϊ

Πέρασε από τον Άγιο Θωμά και έστειλε τη σειρά με τον Παναθηναϊκό σε τρίτο ματς η ΑΕΚ!

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλει, η ΑΕΚ απάντησε με... break στο breaκ του Παναθηναϊκού, επικρατώντας 3-1 σετ στον Άγιο Θωμά, και έφερε τη σειρά των ημιτελικών στα ίσα!

Break στο... break για την ΑΕΚ!

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλει, η ΑΕΚ πέρασε με επιβλητικό τρόπο από το Κλειστό του Αγίου Θωμά, επικρατώντας 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο Game 2 της ημιτελικής σειράς της Volley League Γυναικών, φέρνοντας τη σειρά στα ίσα!

Παρά το γεγονός πως οι «πράσινες» κατέκτησαν το πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες, έβγαλαν χαρακτήρα στη συνέχεια αντιδρώντας υποδειγματικά σε κομβικά σημεία του αγώνα και έστειλαν τη σειρά σε τρίτο ματς που θα διεξαχθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Να θυμίσουμε, πως στον τελικό του πρωταθλήματος περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός, ο οποίος και απέκλεισε τον ΠΑΟΚ με 2-0 νίκες.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα με 6-2 και 7-4. Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 8-2 πέρασε μπροστά (12-9), με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Οι «πράσινες» είχαν την ευκαιρία να κλείσουν το πρώτο σετ στο 24-23, ωστόσο, οι φιλοξενούμενες με δύο σερί πόντους έκαναν το 25-24, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το σετ με 27-25.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (9-9), προτού, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεφύγει με 13-10 και 18-15. Οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν σε 22-22, και χάρη στα καλά τους τελειώματα στο φινάλε, έκαναν το 1-1, κατακτώντας το δεύτερο σετ με σκορ 26-24.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο τρίτο σετ η ΑΕΚ, παίρνοντας το προβάδισμα 5-3 και 8-6 στις αρχές του σετ. Σταδιακά, ο Παναθηναϊκός πήρε το πάνω χέρι (15-13), με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να αλλάζουν συνεχώς το προβάδισμα, με τις φιλοξενούμενες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες και ουσιαστικές στο φινάλε κάνοντας το 2-1 σετ με 25-23.

Και ενώ πολλοί θα περίμεναν στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός να βγάλει αντίδραση, εντούτοις, η ΑΕΚ, δεν μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το ματς, διατηρώντας καθ' όλη τη διάρκεια του σετ ένα προβάδισμα 2-4 πόντων, φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του σετ με σκορ 25-23.

Τα σετ: 27-25, 24-26, 23-25, 23-25.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 10 (10/30 επ., 69% υπ. - 36% άριστες), Γκρότους 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. - 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 19 (17/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 26% υπ. - 24% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Χατζηευστρατιάδου 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 16 (16/32 επ., 49% υπ. - 38% άριστες), Καλαντάτζε 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/2 επ.), Καλντερόν 18 (13/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σίλβα 23 (19/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ. - 24% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.