Βόλεϊ

Υπέταξε ξανά τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League ο Ολυμπιακός!

Ένας επιβλητικός Ολυμπιακός, επικράτησε 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-22) του ΠΑΟΚ στο Ρέντη, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς της φετινής Volley League!

Πανηγύρισε δεύτερη νίκη επί του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League γυναικών ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκες» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στο «Μελίνα Μερκούρη» και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-22) και περιμένοντας να μάθουν τον τελευταίο τους αντίπαλο (θα προκύψει από ζευγάρι Παναθηναϊκός-ΑΕΚ) στον δρόμο για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Από την άλλη, ο πρωτοπόρος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ΠΑΟΚ, εμφανίστηκε ξανά κατώτερος της περίστασης και γνώρισε τον αποκλεισμό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα με 9-5, πριν ο ΠΑΟΚ αντιδράσει και ισοφαρίσει σε 11-11. Ωστόσο, οι γηπεδούχες ξέφυγαν ξανά με 19-13, κάνοντας τελικά το 1-0 αφού κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-20.

Παρόμοια η εικόνα του ματς και στο δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ όμως να βγάζει αντίδραση και να ανατρέπει το εις βάρος του 10-5, περνώντας μπροστά με 12-15. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, πριν οι «ερυθρόλευκες» κάνουν το 2-0 (25-23).

Στο τρίτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, οι φιλοξενούμενες έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, έδειξαν το καλύτερό τους πρόσωπο στην βραδιά και προηγήθηκαν με 6-3, 10-8 και 17-13, αλλά είδαν τις αντίπαλές τους να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, για το 25-22 και το τελικό 3-0!

Τα σετ: 25-20, 25-23, 25-22

Ολυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουίντερς 12 (8/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 25% άριστες), Λαμπρούση 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 10 (9/27 επ., 1 άσσος, 83% υπ. - 67% άριστες), Κούμπουρα 22 (19/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καράρο 7 (3/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ., 32% υπ. - 27% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Χριστοδούλου

ΠAOK (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (6/9 επ.), Κρολ 10 (9/27 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 15 (11/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 9 (9/30 επ., 38% υπ.-31% άριστες), Μπλάνκο 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ.-45% άριστες), Κλέπκου, Τερζόγλου.