Βόλεϊ

Επιβλήθηκε ξανά του Παναθηναϊκού και «αγκαλιάζει» τον τίτλο στη Volley League Γυναικών ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός έφυγε θριαμβευτής με 3-1 σετ (19-25, 25-18, 23-25, ) από την έδρα του Παναθηναϊκού, κάνοντας το 2-0 στου τελικούς της Volley League Γυναικών και ψάχνοντας μία ακόμα νίκη για τον τίτλο!

Κυρίαρχος Ολυμπιακός, νίκησε και εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό, αγκαλιάζοντας την τίτλο του πρωταθλητή στη Volley League Γυναικών!

Μετά τη νίκη του περασμένου Σαββάτου στο «Μελίνα Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν του «αιώνιου» αντιπάλου τους και στο κλειστό του Μετς (3-1), κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών και θέλοντας πλέον να κάνει το... τελευταίο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην έδρα του, το ερχόμενο Σάββατο (20/4, 19:00)!

Ο δεύτερος τελικός ξεκίνησε με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 7-5 και με τις «πράσινες» να μειώνουν σε 7-6 με πλασέ της Καρκάσες. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» βελτίωσαν την απόδοσή τους και έτρεξαν σερί 6-1 για το 7-12, όμως οι γηπεδούχες βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν, σε 11-12 με συνεχόμενα επιτυχημένα μπλοκ και άσο της Γκρόθες. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το μικρό του προβάδισμα μέχρι το υπέρ του 18-19, όταν με συνεχόμενα καλά σερβίς έφτασε στο 25-19 για το 1-0!

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με άσο της Εμμανουηλίδου και με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται το υπέρ του μομέντουμ, παίρνοντας προβάδισμα με 4-1 και 5-2. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 5-5 με καρφί και έναν άσο της Σάμανταν, οι φιλοξενούμενες πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο πόντων (7-9), ενώ οι «πράσινες» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 10-9, μετά από παράβαση τριών μέτρων από την Κούμπουρα. Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες στο σκορ από εκεί και έπειτα, μέχρι ο Παναθηναϊκός να φτιάξει σερί 5-0 για το 20-15 και να φτάσει στο 25-18 με πόντους από Γκρόθες, Σαμαντάν και Καρκάσες, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα του τρίτου σετ και με πρωταγωνίστρια την Μλεΐνκοβα προηγήθηκε με 8-2, ενώ με Σάμανταν, Νίζετιχ και έναν άσο του Κούμπουρα, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 11-5. Μάλιστα, στη συνέχεια του σετ διατήρησαν τη διαφορά «ασφαλείας» τους, μέχρι να έρθει η αντίδραση του Παναθηναϊκού, ο οποίος μείωσε σε 20-21 με άσο της Καρκάσες και σε 21-22 με πόντο της Άτκινσον. Τελικά και αφού η Καρκάσες μείωσε σε 23-24, ήρθε η Κούμπουρα να διαμορφώσει το 23-25 και το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού στα σετ.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ, με τη Νίζετιχ στο σερβίς προηγήθηκε με 7-0, ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 9-5, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν τον έλεγχο του ματς από τις αντιπάλους τους. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι το 18-8 και τελικά έφτασε με άνεση στο 25-15, ολοκληρώνοντας ιδανικά το ματς και κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 23-25, 15-25