Χάντμπολ

Χαλαρά τον Φίλιππο η ΑΕΚ

Mε τον «αέρα» της πρόκρισης στα ημιτελικά του Challenge Cup, η ΑΕΚ νίκησε 33-23 τον Φίλιππο Βέροιας στην Αθήνα σε εξ αναβολής ματς της 21ης αγωνιστικής της Handball Premier και πλησίασε στην κορυφή.

Η ΑΕΚ νίκησε άνετα 33-23 τον Φίλιππο Βέροιας εντός έδρας σε εξ αναβολής ματς της 21ης αγωνιστικής της Handball Premier και βρέθηκε στο -5 από την κορυφή και τους Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, αφήνοντας τους Ημαθιώτες στην έβδομη θέση.

Η «Ένωση» είχε σε μεγάλη μέρα τον Δομπρή και άρχισε να «ανεβάζει στροφές» μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 16-9 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Μαζί με τον Δομπρή διακρίθηκαν οι Χόγκας, Πέρρος και Βραζάλιτσα με τέσσερα τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 8-5, 11-6, 13-7, 16-9 (ημχ.), 19-11, 21-13, 25-16, 26-17, 29-21, 33-23

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης 3, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 2, Π. Νικολαΐδης 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 2, Λόκεν 2, Δομπρής 7, Βαμβακάς 3, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Θόδωρος Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Ελευθεριάδης, Παπαδόπουλος 1, Τζιμπούλας 1, Καλλιαρίδης, Χαραλαμπίδης 2, Σεϊρεκίδης 4, Φιλόσογλου, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 2, Σιαματάς, Αρσενασβίλι 4, Γρηγοριάδης 1

Δίλεπτα: 3-5 Πέναλτι: 3/5 – 4/5