ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 (Τελικό)

.

Λήξη του αγώνα.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

86' ΓΚΟΛ. Σουτ του Λάμπαν έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Παπαδόπουλο και κατέληξε στο τέρμα του Κόβατς, για να γίνει το 3-0 για την Ανόρθωση.

78' Ο Μήτρογλου ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπεκιάι.

77' Ανατροπή του Μπεκιάι στον Γκαλέτι και ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλτι.

74’ Σέντρα του Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Κοβάσεβιτς έπιασε την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, όμως για μία ακόμα φορά ο Μπεκιάι μπλοκάρει.

73' Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λέτο στη θέση του Τζόρτζεβιτς.

70' Κίτρινη κάρτα στον Τζόρτζεβιτς.

68’ Σουτ του Στολτίδη σε πλεονεκτική θέση έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως στην πορεία της μπάλας μπαίνει ο Δέλλας, που διώχνει σε κόρνερ.

65' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Σαμαράς στη θέση του Λειβακαμπέσι.

63’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Κωνσταντίνου πήρε τη θέση του Μπαρτόν.

62’ Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει την απόδοση του και πιέζει.

60’ Μετά από κάθετη πάσα, ο Πάουλο Κόστα βγήκε απέναντι στον Κόβατς, προσπάθησε να τον ξεπεράσει, όμως ο πορτιέρο του Ολυμπιακού έδιωξε τη μπάλα.

59’ Σουτ του Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Μπεκιάι αποκρούει και στη συνέχεια ο Κατσαβάκης διώχνει πριν γίνει αποδέκτης της μπάλας ο Κοβάσεβιτς.

58’ Πολύ ωραία προσπάθεια του Στολτίδη, μπαίνει στη μεγάλη περιοχή της Ανόρθωσης, βρέθηκε απέναντι στον Μπεκιάι, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στον Αλβανό πορτιέρο και κατέληξε κόρνερ.

57’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου στη θέση του Όσκαρ.

53’ Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο.

50’ Σουτ του Γκαλέτι, δεν ανησυχεί τον Μπεκιάι που μπλοκάρει την μπάλα.

49’ Καλό σουτ του Τοροσίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Μπεκιάι μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

46' Aλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κόβατς πήρε τη θέση του Νικοπολίδη.

46’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Πάουλο Κόστα στη θέση του Νικολάου.

Έναρξη του δεύτερου μέρους

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45+4’ Καλή σέντρα του Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, ο Γκαλέτι από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Μπεκιάι και πάλι απέκρουσε εντυπωσιακά, διατηρώντας το μηδέν στην εστία του.

43' Καμία αλλαγή στο ματς, οι παίκτες του Βαλβέρδε δεν μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στο τέρμα της Ανόρθωσης.

37' Μακρινό σουτ του Γκαλέτι, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.

36' Πιέζει ο Ολυμπιακός για να πετύχει ένα γκολ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

31’ Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Οτσόκολιτς στην προσπάθεια του να διώξει, πήγε να βάλει αυτογκόλ, όμως ο Μπεκιάι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

30' Κίτρινη κάρτα στον Στολτίδη.

26’ Η μπάλα έφτασε στον Κοβάσεβιτς, στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Σέρβος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Μπεκιάι, όμως δεν πρόλαβε να πλασάρει, καθώς οι αμυντικοί της Ανόρθωσης έδιωξαν την μπάλα.

22’ Ο Σόσιν και πάλι σε πλεονεκτική θέση με τον Νικοπολίδη, θα πιάσει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Έλληνας πορτιέρο θα μπλοκάρει, κρατώντας το 2-0.

20’ Οι «ερυθρόλευκοι» είναι φανερά εκτός κλίματος και δεν μπορούν να αντιδράσουν στον ρυθμό που έχουν επιβάλει οι Κύπριοι.

18’ ΓΚΟΛ. Εξαιρετική σέντρα του Μπάρτον από τα δεξιά, ο Σόσιν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0 για την Ανόρθωση. Πολλά προβλήματα του Ολυμπιακού στο κέντρο της άμυνας.

16' Προσπαθεί ο Ολυμπιακός να βγει μπροστά, αναπτύσσεται κυρίως από τα αριστερά με Τζόρτζεβιτς και Λεονάρντο.

13' Δεν έχουν βρει ακόμα τα πατήματα τους οι Πειραιώτες.

10' O Ολυμπιακός προσπαθεί να συνέλθει από την αρνητική εξέλιξη του παιχνιδιού και το γκολ που δέχθηκε.

5' ΓΚΟΛ. Με τον χειρότερο τρόπο ξεκινάει το ματς για τον Ολυμπιακό. Ο Σόσιν απέφυγε από τον Α. Παπαδόπουλο, σέντραρε από τα δεξιά, θέλοντας να βρει τον Λάμπαν, ο Τοροσίδης προσπάθησε να διώξει την μπάλα, όμως άθελα του την έστειλε στα δίχτυα, με αποτέλεσμα η Ανόρθωση να ανοίξει το σκορ (1-0).

4' Αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες.

1' Έναρξη του αγώνα.

Oι συνθέσεις:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσπάγια): Μπεκιάι, Κατσαβάκης, Νικολάου, Λεϊβακαμπέσι, Οτσόκολιτς, Δέλλας, Λάμπαν, Σκοπελίτης, Ντομπρασίνοβιτς, Μπαρτόν, Σόσιν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ζεβλάκοφ, Α. Παπαδόπουλος, Λεονάρντο, Πατσατζόγλου, Στολτίδης, Όσκαρ, Τζόρτζεβιτς, Γκάλετι, Κοβάσεβιτς.

Φάση: 3ος προκριματικός γύρος Champions League.
Γήπεδο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Πόλη: Λάρνακα
Διαιτητής: Ολεγκάριο Μπενκερένσα (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Ζοσέ Καρντινάλ (Πορτογαλία), Ζοάο Φερέιρα (Πορτογαλία)