Γενικά

Μια σταχτοπούτα που την έλεγαν Κλουζ...

Η έκπληξη της πρεμιέρας έχει όνομα κι δεν είναι άλλη από την ομάδα της Κλουζ. Οι Ρουμάνοι «άλωσαν» το Ολίμπικο, νικώντας τους… υπερόπτες Ιταλούς της Ρόμα, με 2-1. Ο Πανούτσι «άνοιξε» το σκορ για την ιταλική ομάδα στο 17', αλλά η συνέχεια για τους «τζιαλορόσι» δεν ήταν ανάλογη. Η πρωταθλήτρια Ρουμανίας, που εντυπωσίασε, «γύρισε» το ματς με δύο γκολ του Κούλιο στο 27΄ και στο 49΄. Δύσκολη, πλέον, η υπόθεση πρόκριση για τη ομάδα του Σπαλέτι.

Το "Ολίμπικο" της Ρώμης μπορεί να μη γέμισε, αλλά οι «τιφόζι» της Ρόμα είχαν παλμό, βοηθώντας τους παίκτες της ομάδας τους από το πρώτο λεπτό τα αναμέτρησης. Η ομάδα του Σπαλέτι, «έψαξε» το γρήγορο γκολ, ούτως ώστε, να διώξει το άγχος για τη συνέχεια του αγώνα. Το γκολ ήρθε, όταν ο Ντε Ρόσι ξέφυγε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Πανούτσι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Στατσόϊου, «άνοιξε» το σκορ με κεφαλιά, στο 17ο λεπτό. Λίγο μετά το γκολ, η Ρόμα είχε μία μεγάλη ευκαιρία να ζευγαρώσει τα τέρματά της, αλλά ο Βούτσινιτς δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Ρουμάνο τερματοφύλακα.

Η Κλουζ ήταν αποφασισμένη, ωστόσο, να κάνει τη… ζημιά στη Ρόμα. Ο Κούλιο, ο οποίος ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, στο 27΄πέτυχε ένα πολύ όμοφο γκολ, με συρτό αριστερό σουτ. Ενώ όλοι περίμεναν ότι η Ρόμα θα βγει μπροσά κα θα «κυνηγήσει» το γκολ, η Κλουζ ήταν αυτή που απειλούσε. Πρώτα ο Τρίκα στο 37΄και στη συνέχεια ο Ντάνι στο 40΄, ανησύχησαν τον Ντόνι. Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε την Κλουζ να προηγείται στο σκορ και πάλι με τον Κούλιο. Ο μέσος της πρωταθλήτριας Ρουμανίας, με δυνατό βολέ μέσα από την μεγάλη περιοχή, δεν δυσκολεύτηκε στο 49ο λεπτό, να κάνει το 1-2. Ε, αυτό ήταν… Το γήπεδο σώπασε, οι παίκτες της Ρόμα «πάγωσαν» και ούτε ο Τότι, που είχε περάσει σαν αλλαγή, μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση για την ομάδα του. Το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα βρήκε του Ρουμάνους να πανηγυρίζουν μια, πέρα για πέρα, δίκαιη νίκη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΡΟΜΑ: Ντόνι, Πανούτσι, Σισίνιο, Ακουϊλάνι, Βούτσινιτς, Ταντέι, Ντε Ρόσι, Ρίισε, Μπαπτίστα, Τονέτο, Κασέτι

ΚΛΟΥΖ: Σταντσόιου, Τόνι, Μουρεσάν, Ντουμπάρτιερ, Τρίκα, Κονέ, Χουάν Τσούλιο, Κάντου, Ντε Σόουζα, Ντάνι, Αλβαρο Περέιρα

Επιμέλεια: Γεράσιμος Μαωλίδης