Γενικά

Άλωσε και το «Φίλιπς Στάντιον»

Μπορεί η Λίβερπουλ να βρισκόταν ήδη στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και η επίσκεψή της στην Ολλανδία να είχε το χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας, ωστόσο οι «κόκκινοι» έδειξαν διατεθειμένοι να φύγουν με όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς από την έδρα της Αϊντχόφεν. Το τελικό 1-3 το αποδεικνύει περίτρανα και η ομάδα του Ράφα Μπανίτεθ προκρίθηκε στην επόμενη φάση μόνη πρώτη με 14 βαθμούς. Εκτός Ευρώπης έμειναν μετά από την ήττα οι Ολλανδοί και την ισοπαλία της Μαρσέιγ.

Τα πρώτα λεπτά ήταν και τα αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει ακόμα το ρυθμό τους. Με την πάροδο του χρόνου όμως η απόδοση ανέβηκε και οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 36’ με τον Λάζοβιτς που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Ωστόσο η Λίβερπουλ κατάφερε να φέρει και πάλι το ματς στα ίσια λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο αφού ο Μπάμπελ πέτυχε το γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αγγλική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό επιβάλλοντας το παιχνίδι της. Κάτι που απέφερε καρπούς στο 68’ όταν ο Ριέρα με δυνατό σουτ έκανε το 1-2 και δέκα λεπτά αργότερα ο Ν’ Γκογκ ολοκλήρωσε το θρίαμβο για τους «κόκκινους» κάνοντας το 1-3. Η φετινή πορεία της Αϊντχόφεν στην Ευρώπη, σταμάτησε κάπου εδώ, μετά και το 0-0 που έμεινε στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ανάμεσα στην Μαρσέιγ και την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το φιλμ του αγώνα.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ίσακσον, Κούλινα, Μαρσέλις, Μπρεσέ, Σαλσίδο, Σίμονς, Μέντεζ (80' Μανκό), Τζούτζακ, Μπακάλ (83' Νίιλαντ), Αμραμπάτ (72' Κούβερμαρς), Λάζοβιτς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Καβαλιέρι, Αρμπελόα (69' Ντάρμπι), Κάραχερ (82' Κέλι), Άγκερ, Ντοσένα, Μασεράνο, Λούκας, Μπάμπελ, Ριέρα (76' Σπίρινγκ), Ν'Γκογκ, Ρόμπι Κιν.