Γενικά

Στην επόμενη φάση με νίκη

Στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λίγκ πέρασε η Σπόρτινγκ που επιβλήθηκε με 1-0 εκτός έδρας κόντρα στην Βασιλεία και τερμάτισε στην δεύτερη θέση του ομίλου με 12 βαθμούς. Το γκολ για τα λιοντάρια πέτυχε ο Γιάνκι Ντιάλο στο 19 λεπτό. Οι Ελβετοί τερμάτισαν οριστικά στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό

Δυνατά μπήκαν στο αγωνιστικό χώρο του Γιακομπς Πάρκ οι παίκτες της Σπόρτινγκ και έχασαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Ντερλέι μόλις στο 8΄με τον βραζιλίανο επιθετικό να μην μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Η Βασιλεία προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς χωρίς ώμος να καταφέρει να κάνει κάτι αξιόλογο. Οι Ελβετοί έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία με τον Στρέλερ στο 13΄ ενώ στην συνέχεια Ντερλέι και Μουτίνιο έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Το γκολ τελικά για τους πορτογάλους πέτυχε ο Γιάνκι Ντιάλο στο 19 λεπτό της αναμέτρησης . Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Τσίπερφιλντ και Έργκιτς χωρίς όμως να πετύχουν κάποιο τέρμα .

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βασιλεία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Στρέλλερ στο 46΄ Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ. Στο 74΄ ο Έγκριτς έχασε μια ακόμα σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει για την Βασιλεία δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον τερματοφύλακα της Σπόρτινγκ Τιάγκο που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με την Σπόρτινγ να παίρνει τελικά την νίκη με 1-0 και να περνάει σαν δεύτερη στην επόμενη φάση ενώ τελευταία τερμάτισε η Βασιλεία με ενα βαθμό