«Καθάρισε» ο Μά(ι)στοράς της…

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα ΟΠΑΠ πέτυχε η ΑΕΚ επικρατώντας με 1-0 του Αστέρα στην Τρίπολη για την 23 αγωνιστική. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε με κεφαλιά στο 84΄ ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς ο οποίος είχε σκοράρει και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ. Καλύτεροι ήταν οι Αρκάδες στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχώντας στη μεσαία γραμμή, ισορρόπησε η «Ένωση»στο δεύτερο και στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε από στημένη φάση κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απ’ την ομάδα του πρώην παίκτη και τεχνικού της, Νίκου Κωστένογλου.

Με σύστημα 4-4-2 παρέταξε την ΑΕΚ ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έχοντας ως επιθετικό δίδυμο τους Τζεμπούρ και Παυλή. Ομοίως ο Νίκος Κωστένογλου αντιμετώπισε την ομάδα που υπηρέτησε και που κάθισε πέρυσι στο πάγκο της με 4-4-2, με τους Καούνο και Φιλομένο να είναι οι προωθημένοι.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο. Οι Αρκάδες κυρίως μετά το πρώτο τέταρτο που η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, κυριάρχησαν στο χώρο της μεσαίας γραμμής και προσπαθούσαν εκμεταλλευόμενοι τα καλά τους άκρα, Ζαϊρί και Φλάβιο να δημιουργούν κινδύνους απ’ τα πλάγια. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να κατεβάσει ορθά τη μπάλα και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάτι καλό, ενώ επιχειρούσε με αντεπιθέσεις να κάνει αισθητή την παρουσία της στην περιοχή του Αναστασόπουλου.

Ο Σκόκο απ’ τα αριστερά ήταν ο κινητικότερος ποδοσφαιριστής από πλευράς «Ένωσης» και ότι καλό έγινε προερχόταν από αυτόν, όμως η κακή ανάπτυξη συνέχιζε να προβληματίζει τον «Ντούσκο». Πάντως οι φιλοξενούμενοι σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Skoda Ξάνθη για το Κύπελλο κρατούσαν μετά το 25λεπτο τη μπάλα στην κατοχή τους δείχνοντας μια ελαφρά βελτίωση.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν δύο σημαντικές στιγμές στο πρώτο μέρος, την πρώτη στο 8΄ όταν ο Καούνος προσπάθησε να πιάσει το σουτ αλλά τον πρόλαβε ο Αλεξόπουλος, ενώ στο 40΄ ένα καλό σουτ που εξαπέλυσε ο Καρντόσο έφυγε δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι του Σάχα. Οι πλειονότητα των επιθετικών προσπαθειών του Αστέρα προερχόντουσαν απ’ την αριστερή πλευρά του Ζαίρί, ο οποίος όταν έφτανε στη μπάλα προ του Κουτρομάνου έδειχνε ασταμάτητος και του δημιουργούσε πολλά προβλήματα.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς βλέποντας η ομάδα του δεν έβρισκε τρόπο να αναπτυχθεί σωστά, θέλησε να την κάνει πιο ουσιαστική τοποθετώντας τον Σκόκο πίσω απ’ τους δύο επιθετικούς. Η κίνησή του αυτή βοήθησε την ΑΕΚ όχι μόνο να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το 60΄ κάνοντας συχνά πυκνά επισκέψεις στην περιοχή του Αναστασόπουλου έστω και αν δεν μπορούσαν να φτάσουν στο τελείωμα κάποιας φάσης.

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε απ’ τη μεριά του δυνατά το δεύτερο 45λεπτο και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καούνο στο 48΄ ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σάχα. Ο Αργεντινός πορτιέρο που ήταν σε πολύ καλή μέρα κράτησε ανέπαφη την εστία του στη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Ζαϊρί στο 63΄ ο οποίος από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Το τέμπο του αγώνα ήταν αντιστρόφως ανάλογο με αυτό του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η μπάλα πηγαινοερχόταν στις δύο περιοχές, ωστόσο η «Ένωση» εξακολουθούσε να μην μπορεί να δημιουργεί ευκαιρίες.

Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου απ’ την αγαπημένη τους αριστερή πλευρά με τον Ζαϊρί συνέχιζαν τις προσπάθειές τους να δημιουργήσουν ρήγματα και στο 78΄ λίγο έλειψε από μία ακόμα ωραία κίνηση του Μαροκινού να έρθει το γκολ, αλλά ο Φιλομένο που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα μη δημιουργώντας πρόβλημα στον Σάχα.

Ενώ όλα έδειχναν πως το ματς δεν θα έφευγε απ’ την ισοπαλία, από μια στημένη μπάλα του Ενσαλίβα, ο Μαϊστόροβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου στο 84΄ σκοράροντας για μία ακόμη φορά σε αγώνα των δύο ομάδων. Τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει πλέον για τους Αρκάδες οι οποίοι έβλεπαν τους κόπους τους να μην αποδίδουν καρπούς και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού μια φάση του Ζαϊρί στο 90΄ ήταν η μοναδική τους αξιόλογη στιγμή για να πάρουν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.