Champions League

Λυτρώθηκε με γκολ του τερματοφύλακά της η Σταντάρ!

Ένα εκπληκτικό φινάλε επεφύλασσε το άλλο παιχνίδι στον όμιλο του Ολυμπιακού (8ος του Champions League), με τη Σταντάρ Λιέγης χάρη σε μια κεφαλιά του τερματοφύλακά της, Σινάν Μπολάτ στις καθυστερήσεις, να ισοφαρίζει την Άλκμααρ (1-1) στο Βέλγιο και να παίρνει την πρόκριση για το Europa League! Οι Ολλανδοί είχαν προηγηθεί με τον Λενς στο 42΄, όμως οι ανώτεροι γηπεδούχοι που είχαν και δύο δοκάρια ήταν εκείνοι που κατέκτησαν την τρίτη θέση στην τελευταία φάση του αγώνα!

Η Σταντάρ ήταν εκείνη που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Οι Βέλγοι με τους ταχύτατους επιθετικούς τους δημιουργούσαν ρήγματα στην άμυνα της Άλκμααρ, όμως στην τελική προσπάθεια η τύχη και ο Ρομέρο τους γύρισαν την πλάτη. Γιοβάνοβιτς και Εμποκανί ανησύχησαν αρκετές φορές τον πορτιέρο των Ολλανδών, ο οποίος αν και αναξιόπιστος έκανε μάλλον το παιχνίδι της ζωής του. Αποκορύφωμα της ατυχίας των γηπεδούχων ήταν τα δύο δοκάρια των Γιοβάνοβιτς και Ντε Καμάργκο. Αντίθετα, οι Ολλανδοί που είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, σε μία απ’ τις ελάχιστες επισκέψεις τους στην αντίπαλη περιοχή ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Λενς, γκολ που τους έδινε στο ημίχρονο την τρίτη θέση.

Η Σταντάρ και στο δεύτερο 45λεπτο είχε την υπεροχή και έκανε ότι μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Μορένο. Τα πράγματα ήταν χειρότερα γι’ αυτούς, αφού οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσε η ώρα, «ταμπουρόνονταν» όλο και περισσότερο, με αποτέλεσμα να τους κάνουν τη ζωή δύσκολη. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Άλκμααρ θα πανηγυρίσει την τρίτη θέση, ο Τούρκος τερματοφύλακας Μπολάτ με άπιαστη κεφαλιά νίκησε τον συνάδελφό του Ρομέρο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και έδωσε μ’ αυτό τον εκπληκτικό τρόπο στους Βέλγους το «εισιτήριο» για το Europa League.