Champions League

Live: Μπάγερν-Λιόν 1-0 (Τελικό)

Με τον Άριεν Ρόμπεν να πραγματοποιεί άλλη μία εμφάνιση από άλλον… πλανήτη και να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 1-0 της Λιόν και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Champions League. Με δέκα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, με τους Ριμπερί (37’) και Τουλαλάν να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα.

90+3 Λήξη του αγώνα.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Ευκαιρία για τη Λιόν. Ο Γκοβού συγκλίνει και με αριστερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή της Μπάγερν στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

86' ΑΛΛΑΓΗ. Ο Ρόμπεν αφήνει τη θέση του στον Αλτιντόπ. Ο Ολλανδός δεν ανταποκρίνεται στη χειραψία του Λουίς Φαν Γκάαλ, ο οποίος τον σταματά και του τα... ψέλνει!

85' Σουτ του Ρόμπεν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αποκρούει δύσκολα ο Γιορίς

80' Κίτρινη κάρτα στον Μπαστός

79' ΑΛΛΑΓΗ. Ο Γκοβού στη θέση του Ντελγκάδο

70' ΑΛΛΑΓΗ. Ο Μπάστος αντί του Έντερσον

69' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΓΕΡΝ, 1-0! Ο Ρόμπεν πιάνει το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρίσκει λίγο στο κεφάλι του Μίλερ και αλλάζει ελάχιστα πορεία, καταλήγοντας στην εστία του Γιορίς

68' Σέντρα του Ρόμπεν στον Γκόμεζ, αλλά αυτός πιάνει μια "άψυχη" κεφαλιά που μπλοκάρει εύκολα ο Γιορίς

66' Ατομική ενέργεια και σουτ του Σβάινσταϊγκερ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

62' ΑΛΛΑΓΗ. Ο Γκόμεζ αντί του Πράνιτς

60' Διαγώνιο σουτ του Ρόμπεν μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ

55' ΑΛΛΑΓΗ. Ο Μακούν αντικαθιστά τον Πιάνιτς

53' ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΗ ΛΙΟΝ. Ο Τουλαλάν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε διάστημα τριών λεπτών και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια

50' Κίτρινη κάρτα στον Τουλαλάν. Χάνει και αυτός τον επαναληπτικό

49' Σουτ του Πράνιτς, δύσκολα σε κόρνερ ο Γιορίς

46' ΑΛΛΑΓΗ. Ο Τίμοστιουκ στη θέση του Όλιτς

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου

44' Μακρινό σουτ του Κάλστρομ, αποκρούει πολύ δύσκολα ο Μπουτ

37' ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ. Ο Ριμπερί αποβάλλεται λόγω αντιαθλητικού χτυπήματος στον Λισάντρο Λόπες

28' Κίτρινη κάρτα στον Πράνιτς. Χάνει τη ρεβάνς στη Γαλλία

20' Γιόμα του Ριμπερί, ο Μίλερ την έστρωσε με το κεφάλι στον Όλιτς, ο οποίος σούταρε στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ

18' Ατομική ενέργεια του Ριμπερί, έφτασε λίγο έξω από την περιοχή της Λιόν, όμως το συρτό σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γιορίς

13' Ο Σβάινσταϊγκερ πιάνει την κεφαλιά αμαρκάριστος στην περιοχή της Λιόν, ύστερα από κόρνερ του Ριμπερί, αλλά στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ

12' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Ριμπερί, με δυσκολία αποκρούει σε κόρνερ ο Γιορίς

10' Παιχνίδι με πολλή κυκλοφορία στο κέντρο και πολλά φάουλ στα πρώτα δέκα λεπτά

1' Έναρξη πρώτου ημιχρόνου

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λουίς Φαν Γκάαλ): Μπουτ, Λαμ, Βαν Μπούιτεν, Ντεμικέλις, Κοντέντο, Σβάινσταϊγκερ, Πράνιτς (62' Γκόμεζ), Ρόμπεν (86' Αλτιντόπ), Ριμπερί, Μίλερ, Όλιτς (46' Τίμοστσουκ)

ΛΙΟΝ (Κλοντ Πιελ): Γιορίς, Ρεβεγιέρ, Κρις, Τουλαλάν, Σισοκό, Κάλστρομ, Γκοναλόν, Έντερσον (70' Μπάστος), Πιάνιτς (55' Μακούν), Ντελγκάδο (79' Γκοβού), Λισάντρο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρομπέρτο Ροζέτι (Ιταλία)
ΒΟΗΘΟΙ: Καλκάνιο (Ιταλία)-Αϊρόλντι (Ιταλία)
ΓΗΠΕΔΟ: Αλιάντς Αρίνα