Ειδήσεις

Δια χειρός Λάκοβιτς

Με την πρώτη της νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά «Ακρόπολις-Eurobank» η Σλοβενία, επικρατώντας εύκολα του Καναδά με 86-71. Κορυφαίος ο Γιάκα Λάκοβιτς με 19 πόντους (5/6 τρίποντα) και 5 ασίστ.

Ο αγώνας...

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη-έκπληξη επί της Σερβίας, ο Καναδάς πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα. Όμως η Σλοβενία δεν ήθελε να πέσει θύμα δεύτερης έκπληξης και απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 17-2 δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό (17-6). Η ομάδα του Άντι Ρόουτινς ψαλίδισε τη διαφορά (26-21), αλλά αυτή του Μέμι Μπετσίροβιτς-παρά τις προσπάθειες του Τζόελ Άντονι-με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Ούρος Σλόκαρ άρχισε να ξεμακραίνει με αποτέλεσμα να φτάσει στο +15 (43-28), προτού ο Μπάκνορ με ένα εντυπωσιακό τρίποντο γράψει τον επίλογο του ημιχρόνου (43-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σλοβένοι διατηρούσαν με άνεση μία διαφορά άνω των 10 πόντων, χάρη στους Λάκοβιτς και Νάχμπαρ (58-43), ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου έφτασαν στο 66-47. Και δεν έδειξαν τάσεις χαλάρωσης μέχρι το τέλος του αγώνα «σφυροκοπώντας» αδιάκοπα τον Καναδά, που σε κάποια διαστήματα θύμιζε το τραγικό πρόσωπο της Τρίτης. Το σλοβενικό προβάδισμα έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους (75-52) και παρότι η διαφορά «μαζεύτηκε» στο τέλος, το τελικό σκορ αποτύπωσε πλήρως την ανωτερότητα των «πράσινων».

Δεκάλεπτα: 14-21, 32-43, 47-66, 86-71.

Καναδάς (Ρόουτινς): Άντερσον 3, Κέπκεϊ 4, Μπελ 1, Μπάκνορ 4, Μπράουν 7, Φαμουτίμι 6, Ντούρνκαμπ 4, Σέικρ 6, Σέπερντ 13, Κένταλ 4, Άντονι 11, Όλινικ 8.

Σλοβενία (Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 10, Λάκοβιτς 19, Ούντριχ 13, Κλόμπουτσαρ, Νάχμπαρ 11, Γκ. Ντράγκιτς 4, Γιάγκοντνικ 2, Ζούπαν 7, Βίντμαρ 7, Μπρέζετς 6, Ρίζβιτς 7, Ζ. Ντράγκιτς.