Ειδήσεις

Καναδάς-Λίβανος 71-81

Ο Λίβανος δημιούργησε την πρώτη μεγάλη έκπληξη του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Οι Ασιάτες νίκησαν με 81-71 τον απογοητευτικό Καναδά, στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου της διοργάνωσης και έδειξαν πως θα αποτελέσουν μια από τις ευχάριστες "νότες" στη γειτονική χώρα και «σκληρό καρύδι» για όλους τους αντιπάλους. Οι νικητές κατάφεραν να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 24-13 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Λίβανος δημιούργησε την πρώτη μεγάλη έκπληξη του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Οι Ασιάτες νίκησαν με 81-71 τον απογοητευτικό Καναδά, στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου της διοργάνωσης και έδειξαν πως θα αποτελέσουν μια από τις ευχάριστες "νότες" στη γειτονική χώρα και «σκληρό καρύδι» για όλους τους αντιπάλους. Οι νικητές κατάφεραν να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 24-13 στην τέταρτη περίοδο, «ανατρέποντας» το εις βάρος τους σκορ σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο.

Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να ξεφύγουν στο σκορ, όμως οι Καναδοί κατάφεραν να διατηρούν ένα προβάδισμα. Όμως, στην τέταρτη περίοδο, οι Φαχέντ και Ελ Κατίμπ βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι των Βορειοαμερικανών και βοήθησαν την ομάδα τους να κάνει ένα σερί 8-0 σερί και να φτάσει στο +7 στο 37’, κρατώντας άνετα το προβάδισμα και τη νίκη στη συνέχεια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 37-34, 58-57, 71-81

Καναδάς: Άντερσον 3(1), Μπάκνορ 6, Μπράουν 13(3), Φαμουτίμι 4, Ρότινς 10(2), Σακρ 2, Σέφερντ 10(2), Κένταλ 6, Άντονι 17

Λίβανος: Αμπντελνούρ 7, Βρόμαν 8, Ρούστομ 6, Φαχέντ 17(3), Φριτζ 12, Ελ Κατίμπ 31(2)