Ειδήσεις

Λιθουανία – Καναδάς 70-68

Παιχνίδι για γερά νεύρα ήταν αυτό ανάμεσα σε Λιθουανία και Καναδά, για τη δεύτερη αγωνιστική του Δ’ ομίλου του Μουντομπάσκετ, με την ομάδα της Βαλτικής να κατακτά στο φινάλε τη νίκη με 70-68, πετυχαίνοντας το δύο στα δύο στον θεσμό. Οι Καναδοί δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στα κλειστά της Τουρκίας, παρά το γεγονός πως βρίσκονταν μπροστά στο σκορ για περισσότερο από 35 αγωνιστικά λεπτά.

Οι Καναδοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, αφού μετά την απρόσμενη ήττα τους από τον Λίβανο στο ματς της πρεμιέρας (71-81), η νίκη έμοιαζε μονόδρομος. Παίζοντας οργανωμένα στην επίθεση και με πάθος στην άμυνα, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 20-12. Το παιχνίδι κυλούσε στον ίδιο ρυθμό, με τους Καναδούς να αποκτούν προβάδισμα ακόμα και 17 πόντων (53-36), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ωστόσο, ο συνήθης ύποπτος, Λίνας Κλέιζα έπιασε δουλειά, και κατάφερε να βάλει την «Lietuva» μπροστά στο σκορ, δύο αγωνιστικά λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με τους «πράσινους» της Βαλτικής να παίρνουν τη νίκη με 70-68, με κορυφαίο τον πρώην άσο του Ολυμπιακού, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Λέο Ράουτινς, η οποία δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να ρεφάρει την ήττα της πρεμιέρας από τον Λίβανο, μπαίνοντας στο παιχνίδι της πρόκρισης. Καλύτερος παίκτης του ο Άντερσον με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 33-43, 55-57, 70-68

Λιθουανία (Κεμζούρα): Σεϊμπούτις 2, Καλνιέτις 7, Ματσιούλις 8, Πόσιους 11, Ντελινικάιτις 11, Γιασάιτις 2, Κλέιζα 18, Κλιμαβίτσιους 7, Γιανκούνας 4,

Καναδάς (Ράουτινς): Άντερσον 15, Μπελ 1, Μπάκνορ 5, Μπράουν 11, Ράουτινς 7, Ντούρνεκαμπ 3, Σέπερντ 5, Κένταλ 9, Άντονι 12