Ειδήσεις

Κίνα-Ακτή Ελεφαντοστού 83-73

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Μουντομπάσκετ πέτυχε η Κίνα που επικράτησε με 83-73 της Ακτής Ελεφαντοστού στο εναρκτήριο ματς της δεύτερης ημέρας στον τρίτο όμιλο που συμμετέχει και η Εθνική μας. Γι Γιάνλιαν και Σιπένγκ Ουάνγκ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές.

Αποστολή στην Άγκυρα: Αντώνης Κατσίκης

Από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού οι Κινέζοι έκαναν και πάλι ξεκάθαρη την πρόθεση τους να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και συγκεκριμένα στον Γι Γιάνλιαν. Ο σέντερ των Κινέζων ήταν ασταμάτητος με τους παίκτες της Ακτής να μην μπορούν να τον σταματήσουν και την Κίνα να προηγείται με 21-17 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι «Ελέφαντες» προσπάθησαν να «χτυπήσουν» από την περιφέρεια και μείωσαν σε 22-21 στο 12’, αλλά μέχρις εκεί. Η Κίνα έστελνε συνέχεια τη μπάλα στα σίγουρα χέρια του Γι Γιάνλιαν και το ημίχρονο τελείωσε με 41-33 υπέρ της. Η Ακτή Ελεφαντοστού συνέχισε να είναι άστοχη πίσω από τη γραμμή των 6.25 και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γι Γιάνλιαν βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Σιπένγκ Ουάνγκ και έτσι οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +15 (66-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με επιμέρους σκορ 9-4 στο πρώτο τετράλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου, οι παίκτες της Ακτής κατάφεραν να μειώσουν σε 70-60. Η διαφορά συνέχισε να διατηρείται στους δέκα πόντους (75-65), τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς, γιατί οι παίκτες της Ακτής δεν έβρισκαν λύσεις και δεν ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία ώστε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους. Οι «Ελέφαντες» δεν παράτησαν το ματς και κατάφεραν να μειώσουν ακόμη και στους εφτά πόντους (80-73), ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Μέχρις εκεί όμως. Οι «Ελέφαντες» δεν κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και έτσι οι Κινέζοι πήραν την πρώτη τους νίκη στο Μουντομπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 21-17, 41-33, 66-51, 83-73

Κίνα (Ντόουνγουόλντ): Ντινγκ 7 (2), Λιου 12, Γιου, Ουάνγκ 25 (5) Σ, Σουν 1, Γι 26, Ουάνγκ Ζ 8, Ζιού 4.

Ακτή Ελεφαντοστού (Ντεσαρζίν): Αμπουό 8 (2), Ντιαμπατέ 20 (4), Κονατέ 11 (1) Λαμιζανά 3, Ν’Ντιαγέ, Ασιέ 9, Καλέ 7 (1), Ταπέ, Έντι 9 (1), Κονέ 6 (1).