Ειδήσεις

Και τώρα... Ελλάδα

Με όπλο τη φλεγόμενη κερκίδα, την εξαιρετική άμυνα και τον πλουραλισμό της, η Τουρκία διπλασίασε τις νίκες της στο Μουντομπάσκετ επικρατώντας της Ρωσίας με 65-56 και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου κόντρα στην Ελλάδα την Τρίτη. Τούρκογλου, Ιλιάσοβα και Ασίκ οι κορυφαίοι των νικητών. Στις κερκίδες ο πρωθυπουργός της χώρας, Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

Αποστολή στην Άγκυρα, Χρήστος Ρομπόλης

Το πάθος ξεχείλιζε από το πρώτο λεπτό και στο παρκέ της «Άνκαρα Αρένα» έπεφταν κορμιά. Οι Ρώσοι δεν φάνηκε να επηρεάζονται από την καυτή ατμόσφαιρα, καθώς και την απουσία του Βίκτορ Χριάπα για δεύτερο συνεχές παιχνίδι και κράτησαν για τρία λεπτά χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους. Ο Ερσάν Ιλιάσοβα έδειξε το πολύπλευρο ταλέντο του σε άμυνα και επίθεση επαναφέροντας την ομάδα του στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να κλείσει προηγούμενη την πρώτη περίοδο με 16-15.

Η τουρκική άμυνα τσάκιζε κόκαλα και παίζοντας στο όριο του φάουλ «μπλόκαρε» το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ, με συνέπεια στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά να φτάσει στο +10 (28-18) με γκολ-φάουλ του Σεμίχ Ερντέν, ενώ λίγο αργότερα να φτάσει και στο +13 (33-20). Η Ρωσία έμεινε στους επτά πόντους στη δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τουρκική υπεροχή, 33-22.

Οι φιλοξενούμενοι με έξι αναπάντητους πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους πλησίασαν στους πέντε πόντους (33-28) θορυβώντας τον Μπόγκνταν Τάνιεβιτς, το τάιμ άουτ του οποίου αφύπνισε την ομάδα του. Με πρωταγωνιστές τους «πύργους» Ερντέν και Ασίκ η Τουρκία αποκατέστησε την τάξη και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (48-37). Στην τέταρτη περίοδο η Ρωσία έκανε την απέλπιδα προσπάθειας αντεπίθεσης, αλλά κάθε φορά ο Χέντο Τούρκογλου φρόντιζε να την αποθαρρύνει. Έτσι η Τουρκία έφτασε στη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και πλέον ετοιμάζεται για το ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου απέναντι στην Ελλάδα την Τρίτη.

Δεκάλεπτα: 16-15, 33-22, 48-37, 65-56.

Τουρκία: Γκιουλέρ 3, Ονάν 3, Ιλιάσοβα 10, Ερντέν 9, Τουντσερί 5, Σαβάς, Γκονλούμ 2, Αρσλάν 9, Ασίκ 10, Τούρκογλου 14.

Ρωσία: Βορόντσεβιτς 5, Κολέσνικοφ, Μπίκοφ 10, Φριτζόν 5, Κάουν 13, Πονκρασόφ 2, Μόνια 13, Χβοστόφ 6, Βορόνοφ 1, Μοζγκόφ 1.