Ειδήσεις

Σλοβενία-Κροατία 91-84

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης του δευτέρου ομίλου έκανε η Σλοβενία, η οποία νίκησε με 91-84 την Κροατία. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σλόκαρ και Ντράγκιτς. Πλέον, τα πάντα είναι ανοιχτά στον συγκεκριμένο όμιλο σε ότι έχει να κάνει με την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Η μονομαχία ανάμεσα σε Σλοβενία και Κροατία εξελίχθηκε στην πρώτη περίοδο σε μάχη μεταξύ του Μάρκο Τόμας και του Ούρος Σλόκαρ. Ο Τόμας με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 26-19 φτάνοντας τους δέκα πόντους ενώ από την άλλη ο Σλόκαρ με 12 βοήθησε την ομάδα του Μέμι Μπετσίροβιτς να κάνει επιμέρους σκορ 9-3 και να πλησιάσει (35-33), δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μάρκο Τόμας, όμως, συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και έτσι η ομάδα του Γιόκε Βράνκοβιτς προηγήθηκε με 44-39 στο πρώτο ημίχρονο.

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μέμι Μπετσίροβιτς. Βίντμαρ και Λάκοβιτς έδωσαν βοήθειες στον Σλόκαρ και έτσι οι Σλοβένοι πέρασαν μπροστά 50-49, έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Σλοβένοι είχαν βρει ρυθμό και με επιμέρους σκορ 14-5 κατάφεραν να προηγηθούν με 64-55 για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Σλοβένους να είναι μπροστά με 65-59.

Οι Κροάτες, όμως, έκαναν την αντεπίθεση τους και με τους Ούκιτς και Πόποβιτς να παίρνουν «φωτιά» πέρασαν μπροστά με 68-67, εφτά λεπτά πριν το τέλος του ματς. Οι Σλοβένοι δεν πτοήθηκαν από την επιστροφή των Κροατών στο ματς. Συνέχισαν να τροφοδοτούν τους ψηλούς τους και να «χτυπούν» την αργή φροντ λάιν των αντιπάλων τους παίρνοντας προβάδισμα εννιά πόντων (80-71), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς. Στη συνέχεια η Κροατία έχασε την ευκαιρία να μπει ξανά στο ματς καθώς ήταν άστοχη σε δύο κρίσιμα τρίποντα και έτσι οι Σλοβένοι έφτασαν στη νίκη.

Δεκαλεπτα: 16-18, 39-44, 65-59, 91-84

Σλοβενία (Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 15, Λάκοβιτς 15, Νάχμπαρ 11, Ντράγκιτς 14, Βίντμαρ 9, Μπετσίροβιτς 4, Ούντριχ 9, Ζούπαν 8, Μπρέζετς 6.

Κροατία (Βράνκοβιτς): Κους 5, Πόποβιτς 17, Τόμας 17, Μπάνιτς 6, Λόντσαρ, Ούκιτς 20, Μπογκντάνοβιτς 2, Πλάνινιτς, Τόμιτς 4, Ζόριτς 8, Άντριτς 5.