Ειδήσεις

Τυνησία-Ιράν 58-71

Την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση πέτυχε το Ιράν που επικράτησε 71-58 της Τυνησίας στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Β' Ομίλου του Μουντομπάσκετ. Η ομάδα του Βέσελιν Μάτιτς είχε σε εκπληκτική μέρα τον σέντερ των Μέμφις Γκρίζιλς Χαμίντ Χαντάντι (23π. 13ρ.) και έφτασε τη διαφορά στους 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Τυνήσιοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τέταρτη περίοδο, μείωσαν προσωρινά στους τέσσερις αλλά στη συνέχεια έμειναν από…καύσιμα.

Ο αγώνας…

Με…φόρα ξεκίνησε η Τυνησία το παιχνίδι. Με τον Ντιφαλά σε μεγάλα κέφια να πετυχαίνει επτά πόντους οι Τυνήσιοι προηγήθηκαν 9-5 στο τρίτο λεπτό και κάπου εκεί οι διακόπτες… έπεσαν. Οι Ιρανοί με πρώτα «βιολιά» τους Καμράνι και Χαντάντι είχαν ένα «εκρηκτικό» επτάλεπτο-με επιμέρους σερί 18-2-για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 23-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιρανοί δεν έχασαν καμιά στιγμή το προβάδισμα, οι δύο ομάδες είχαν τραγικά ποσοστά ευστοχίας και το ημίχρονο βρήκε τους Ιρανούς μπροστά με δέκα (33-23).

Με…σπασμένα τα φρένα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το Ιράν και με ένα σερί 19-5 έστειλε τη διαφορά στους 24π. λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το Ιράν θα είχε εύκολο έργο, η ομάδα του Αντέλ Τάτλι έκανε ένα σερί 16-1 ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Κάπου εκεί πήρε το «όπλο» του ο Χαντάντι ο οποίος επανέφερε την τάξη στο ματς, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 71-58.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 12-10, 13-22, 22-16

Tυνησία: Σλιμάν 6 ,Ερζίγκ , Μπραά 3 , Ντιφαλά 9, Κεχρίντ 4 , Λαγκνέζ 4, Χαντιντάν , Κνιουά 5 , Μπεν Ρομντάν 10,Γκιάζα, Μαουά 7, Μεζρί 10

Ιράν (Βέσελιν Μάτιτς): Nαμπιπούρ, Νταβουντί 2, Ντάβαρι 8 , Καμρανί 15 , Βεϊσί 5, Ζαντί, Χασαντζάντεχι, Σαχακιάν 4, Καζέμι 14 , Καρνούστ , Νταβαρπανάχ, Χαντάντι 23