Ειδήσεις

Γαλλία – Καναδάς 68-63

Νίκη με την «ψυχή στο στόμα» ήταν αυτή που πήρε η Γαλλία απέναντι στον Καναδά με 68-63, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του Δ’ ομίλου. Οι «τρικολόρ» έπαιζαν με τη φωτιά μέχρι και τα τελευταία λεπτά, με τον Καναδά να προδίδεται για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι από την απειρία των παικτών του από μεγάλες διοργανώσεις. Κορυφαίος για τους Γάλλους ο Μπατούμ με 24 πόντους, καλύτερος ο Κένταλ με 15 για τους μαχητικούς Καναδούς.

Το ματς ήταν κομβικό και για τις δύο ομάδες, κυρίως όμως για τον Καναδά, ο οποίος αναζητούσε την πρώτη νίκη του στη διοργάνωση. Οι παίκτες του Λέο Ράουτινς δεν έδειξαν να «ψαρώνουν» από την πρόσφατη νίκη των παικτών του Βενσάν Κολέ απέναντι στους Ισπανούς στην πρεμιέρα και προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό. Εν μέρει τα κατάφεραν και με έναν Κένταλ να… «κεντάει» επιθετικά, κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στην απόλυτη ισορροπία (15-15). Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου Γάλλοι και Καναδοί βάδιζαν χέρι – χέρι καθ’ όλη τη διάρκειά του, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο 28-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία μεταξύ των Νικολά Μπατούμ και Λέβον Κένταλ, οι οποίοι αποτελούσαν τους κύριους εκφραστές των επιθέσεων των δύο ομάδων. Είναι χαρακτηριστικό πως κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων στο σκορ, με τον Καναδά να κλείνει την τρίτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (48-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο τέμπο, αφού έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν στο 54-54. Η φάση που έκρινε σε μεγάλο βαθμό τον νικητή, έγινε 1’ 58’’ πριν το τέλος, όταν ο Μπορίς Ντιό με τρίποντη βόμβα κατάφερε να δώσει προβάδισμα δύο πόντων στους «τρικολόρ» (62-60). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών, με τους Γάλλους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι παίρνοντας το τρίτο ροζ φύλλο σε ισάριθμους αγώνες. Το τελευταίο τους χαρτί για την πρόκριση θα παίξουν οι Καναδοί, στο ματς της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στη Νέα Ζηλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-28, 46-48, 68-63

Γαλλία (Κολέ): Αλμπισί, Μπατούμ 24, Κοζέ, Κοφί 7, Μαχινμί 4, Τζάκσον, Μποκολό 6, Πιετρούς, Ντε Κολό 5, Ντιό 8, Ζελαμπάλ 8, Τραορέ 6

Καναδάς (Ράουτινς): Άντερσον 11, Όλινικ 13, Μπελ 2, Μπάκνορ 3, Μπράουν 8, Φαμουτιμί , Ράουτινς, Ντούρνεκαμπ, Σακρέ, Σέπερντ 5, Κένταλ 15, Άντονι 6