Ειδήσεις

«Κλείδωσε» την πρωτιά η Τουρκία

Το Πουέρτο Ρίκο έκανε τη ζωή δύσκολη στην Τουρκία, αλλά τελικά «έλιωσε» στο καμίνι της Άγκυρας με 79-77. Η ομάδα του Τάνιεβιτς, που είχε κορυφαίο τον Τούρκογλου, εξασφάλισε με τη νίκη αυτή την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο, που τη φέρνει εκτός απροόπτου αντιμέτωπη με τη Νέα Ζηλανδία στους «16». Το Πουέρτο Ρίκο με νίκη επί της Ακτής Ελεφαντοστού περνά ως τέταρτο, ενώ σε περίπτωση ήττας ελπίζουν οι Αφρικανοί, αλλά και η Κίνα.

Αποστολή στην Άγκυρα, Χρήστος Ρομπόλης

Φαίνεται πως η... μέθη από τη νίκη επί της Ελλάδας δεν πέρασε εγκαίρως για την τουρκική ομάδα. Το Πουέρτο Ρίκο εκμεταλλεύτηκε το hangover των αντιπάλων και από την αρχή έδειξε τα δόντια του, προηγούμενο με 5-1 και 16-13, με τους Ράμος, Βασάγιο και Μπαρέα να σέρνουν το χορό. Οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν στο παιχνίδι από τον «χαμάλη» της ομάδας, Ομέρ Ονάν, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους, ενώ ο Χέντο Τούρκογλου με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου φρόντισε να ισοφαρίσει σε 19-19.

Οι Πορτορικανοί με ένα επί μέρους σκορ 10-2 πήραν αέρα 8 πόντων θορυβώντας την κατακόκκινη «Άνκαρα Αρένα», με τους Πίβι και Μπάλκμαν να κάνουν καλή δουλειά στην άμυνα και τον Ριβέρα να βοηθά ανέλπιστα ερχόμενος από τον πάγκο. Η Τουρκία δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από το -7 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Λατίνους μπροστά, 37-30.

Με την έναρξη της επανάληψης το τρίτο τρίποντο του Καρμέλο Λι στο παιχνίδι έφερε τη διαφορά στους 10 (40-30). Οι παίκτες του Τάνιεβιτς με μπροστάρη τον Χέντο Τούρκογλου, που αφυπνίστηκε και πέτυχε 8 σερί πόντους, πλησίασαν στο -3 (45-42), αλλά οι Πορτορικανοί έβρισκαν συνεχώς το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και αποσπάστηκαν και πάλι, 53-44. Και πάλι όμως, αυτή τη φορά χάρη σε κάποια επιθετικά ριμπάουντ, η Τουρκία κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής (57-56).

Με γκολ-φάουλ του Γκονλούμ και τρίποντο του Ιλιάσοβα οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στην τέταρτη περίοδο. Κρατώντας τους αντιπάλους τους για τέσσερα λεπτά στο μηδέν, έτρεξαν ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 66-57. Το νερό είχε πλέον μπει στο αυλάκι και με την ώθηση 11.000 «φωνακλάδων» οπαδών τους οι Τούρκοι επέβαλαν το νόμο τους στο παρκέ. Δύο συνεχή τρίποντα του Βασάγιο έφεραν το Πουέρτο Ρίκο στο -3, 78-75, 41’’ πριν το τέλος και στον πόντο (78-77), 7’’ προτού λήξει το ματς. Οι Λατίνοι έστειλαν τον Τουντσερί στη γραμμή, αυτός ευστόχησε μόνο στην πρώτη του προσπάθεια και ο Βασάγιο έκανε air-ball σε τρίποντο με την εκπνοή για να λήξει το ματς με 79-77.

Δεκάλεπτα: 19-19, 30-37, 56-57, 79-77

Τουρκία: Ακιόλ 3, Ονάν 12, Ιλιάσοβα 13 (13 ριμπ.), Ερντέν 10, Τουντσερί 4, Σαβάς 3, Γκονλούμ 9, Αρσλάν 5, Ασίκ 4, Τούρκογλου 16 (5 ασίστ).

Πουέρτο Ρίκο: Ράμος 15 (12 ριμπ.), Μπαρέα 7, Ριβέρα 2, Βασάγιο 19, Ντίας, Χουέρτας, Σάντσες 6, Πίβι 9, Μπάλκμαν 6, Λι 11, Σαντιάγκο 2.

Διαιτητές: Πουκλ, Μπάτλερ, Μπελόσεβιτς.