Ισπανία

Φάτε μάτια… ματσάρα! (video)

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στην Ισπανία, η Σεβίλλη απέδρασε απ' το Ριαθόρ με σκορ 4-3(!) κόντρα στη Λα Κορούνια. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά κράτησε ολοζώντανο το όνειρο εξόδου στο Champions League.

Μεγάλη νίκη που την έφερε στο -4 απ' την τέταρτη θέση και την έξοδο στα προκριματικά του Champions League πέτυχε η Σεβίλλη, που επικράτησε με το... ασύλληπτο 4-3 της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, η οποία παραμένει «μπλεγμένη» για την υπόθεση παραμονή.

Στο Ριαθόρ το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με τον Ριέρα, ωστόσο τα δύο τέρματα του Βιτόλο και το πέναλτι του Γκαμεϊρό στο 65' έκαναν την ολική ανατροπή για τους Ανδαλουσιάνους (1-3). Η Ντεπόρ δεν το έβαλε κάτω και μείωσε εκ νέου με τον Ριέρα, όμως επτά λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, το αυτογκόλ του Σίδνεϊ έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Το μοναδικό που κατάφερε η ομάδα των Τοτσέ και Λούκας ήταν να διαμορφώσει στις καθυστερήσεις το τελικό 3-4 με πέναλτι του Πέρεθ.