Ισπανία

«Ξεμπούκωσε» η Ρεάλ (video)

Τις εντυπώσεις από το πρώτο σοκ του Champions League με τη Βόλφσμπουργκ διασκέδασε η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας 4-0 της Εϊμπάρ. Το μυαλό πλέον των Μαδριλένων στον επαναληπτικό του Μπερναμπέου.

Φόρτσαρε για ένα ημίχρονο και στη συνέχεια η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει του «σκληρού» επαναληπτικού με την Βόλφσμπουργκ. Η ομάδα του Ζιντάν επικράτησε εύκολα 4-0 της Εϊμπάρ και μείωσε την απόστασή της από την Μπαρτσελόνα στους τέσσερις πόντους.

Μόλις στο 40’ η βασίλισσα είχε «καθαρίσει» την υπόθεση. Στο 5’ ο Χάμες άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 18’ ο Κριστιάνο «μοίρασε» στον Λούκας Βάσκεθ με τον «μικρό» να χρίζεται σκόρερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Πορτογάλου να βρει δίχτυα, να γράψει το 3-0 και να μπει στο… πάνθεον του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου με μια αξιομνημόνευτη επίδοση. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο CR7 μοίρασε νέα ασίστ, αυτή τη φορά για τον Χεσέ, ο οποίος υπέγραψε το τελικό σκορ. Το δεύτερο 45λεπτο απέκτησε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το μυαλό των Μαδριλένων είναι στο πώς την επόμενη εβδομάδα θα ανατρέψουν στην Ισπανία το εις βάρος τους 2-0 από τους «λύκους» για τα προημιτελικά του Champions League.