Χάντμπολ

Ήττα για την Εθνική χάντμπολ στην Κοζάνη

Ήττα 26-22 γνώρισε στην Λευκόβρυση της Κοζάνης η Εθνική ομάδα χάντμπολ από την Τουρκία και το έργο της για πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, γίνεται εξαιρετικά δύσκολη.

Την ήττα με 26-22 από την Τουρκία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου, γνώρισε η Εθνική χάντμπολ των Ανδρών και πλέον το έργο της για πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2020, γίνεται εξαιρετικά δύσκολη. Πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, για να διατηρήσει ελπίδες για την 3η θέση, θα πρέπει να κερδίσει τους Τούρκους, την Κυριακή μέσα στο Εσκισεχίρ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση και υποχρεώθηκε να κυνηγάει συνέχεια στο σκορ, με τους Τούρκους να έχουν μικρό προβάδισμα που έφτασε και τα τρία γκολ λίγο μετά τα μισά του πρώτου μέρους. Με μπροστάρη τον Μυλωνά η Εθνική κατόρθωσε να κλείσει την ψαλίδα και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, ισοφάρισε με τον Μυλωνά σε 11-11 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να είναι κολλημένες η μία στην άλλη, χωρίς να παίρνει καμία περισσότερο από ένα γκολ διαφορά. Η Εθνική προηγήθηκε για τελευταία φορά με τον Ηλιόπουλο στο 54:15, όμως από εκεί και μετά έχασε την συγκέντρωση της επιθετικά, για να δεχτεί πέντε αναπάντητα γκολ και να έρθει μοιραία η ήττα με 26-22.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-6, 6-7, 9-10, 11-11 (ημ), 12-13, 16-16, 18-18, 20-21, 22-22, 22-26

ΕΛΛΑΔΑ: Αραμπατζής, Αραπακόπουλος, Μπασμαλής 1, Μπουκοβίνας, Ηλιόπουλος 5, Κανδύλας, Κεδέρης, Κρητικός 2, Λιάπης, Μάλλιος, Μυλωνάς 7, Παπαδιονυσίου, Πασσιάς, Τσιλιμπάρης, Τσίλης 2, Τζηράς 5

ΤΟΥΡΚΙΑ: Αρίφογλου, Μπισέρ 7, Τσελέμπι 2, Ντεμιρεζέν 1, Ερσεϊλάν 1, Ερόζ 1, Ερσίν 4, Γκιέκτεπε, Γκιουμουσόκ, Κιουτάχια 2, Ναλμπάντογλου, Οζμουσούλ, Οζτούρκ 1, Πεχλιβάν 4, Πεκτάς 2, Σαράκ

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης