Γενικά

«Λύγισε» τη Ν. Αφρική και προκρίθηκε στους «4» η Νιγηρία!

Μεγάλη πρόκριση για την Νιγηρία, η οποία με γκολ στο 90’ κατάφερε να... λυγίσει τη Νότια Αφρική (2-1) και να προκριθεί στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Χτύπησε στο φινάλε και προκρίθηκε στα ημιτελικά η Νιγηρία!

Οι «αετοί» σκόραραν στο 90ο λεπτό και κατάφεραν να... λυγίσουν την αξιόμαχη Νότια Αφρική με 2-1 και βρίσκονται στους «4» του Κόπα Άφρικα.

Η Νιγηρία ήταν εμφανώς ανώτερη και προηγήθηκε με τον Τσουκουέζε στο 27ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά από διαδοχικές κόντρες που κέρδισε. Και ενώ ήλεγχε το ματς, κατάφερε να δεχθεί την ισοφάριση στο 71ο λεπτό με κεφαλιά του Ζουνγκού, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνα.

Η ομάδα του Χέρνοτ Ρορ, όμως, δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα, συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της και τελικά δικαιώθηκε για την επιμονή της στο 90ο λεπτό όταν ο Σιμόν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τροστ-Έκονγκ εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη έξοδο του Γουίλιαμς, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπισης εστίας για το τελικό 2-1. Κάπως έτσι, η Νιγηρία προκρίθηκε για 15η φορά σε 18 συμμετοχές της, στα ημιτελικά της διιοργάνωσης!