Ισπανία

Ο Λούκας… ξέρανε την Ατλέτικο! (video)

Σε επιστροφή στις… γκέλες ανάγκασε την Ατλέτικο ο Λούκας Πέρεθ! Χάρη σε φοβερό γκολ του πρώην άσου του ΠΑΟΚ, η Αλαβές απέσπασε το 1-1 από τους Μαδριλένους και τους απαγόρευσε να περάσουν πρώτοι.

Πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια να διεκδικήσει τον τίτλο στη La Liga έχασε η Ατλέτικο.

Η μαχητική Αλαβές ανάγκασε τους «ροχιμπλάνκος» να επανέλθουν στις γκέλες (1-1) και τους απαγόρευσε να προσπεράσουν έστω και προσωρινά την Μπαρτσελόνα στην κορυφή.

Αποτυγχάνοντας επί 70 λεπτά να διασπάσει την κλειστή άμυνα των γηπεδούχων, η ομάδα του Σιμεόνε πίστεψε ότι έλυσε τον γόρδιο δεσμό:

Όταν ο Μοράτα αξιοποίησε την άψογη πάσα του Κορέα και με ωραίο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Δεν ήταν εκείνος ωστόσο που θα έλεγε την τελευταία λέξη. Διότι λίγα λεπτά πριν τη λήξη ο Λούκας Πέρεθ επιστράτευσε το φαρμακερό αριστερό του πόδι και με ένα ασύλληπτο σουτ, έγραψε το τελικό σκορ.

Αυτό που σφράγισε την τέταρτη ισοπαλία της Ατλέτικο στα πέντε τελευταία παιχνίδια και -εφόσον επικρατήσει η Μπαρτσελόνα της Βαγιαδολίδ- θα την αφήσει τρεις πόντους πίσω από την πρώτη θέση.