Ιταλία

Ευχή και... κατάρα για την Γιουβέντους ο Κιέζα!

Στο ντεμπούτο του, ο Κιέζα έδωσε ασίστ στον Μοράτα αλλά στη συνέχεια αποβλήθηκε και η Γιουβέντους κόλλησε με την Κροτόνε (1-1).

Την... πάτησε από την Κροτόνε η Γιουβέντους!

Η Μεγάλη Κυρία «κόλλησε» στην Καλάμπρια (1-1), με τον Φεντερίκο Κιέζα στο ντεμπούτο του να... χαροποιεί αρχικά την ομάδα του αλλά να την «κρεμάει» και να την στεναχωρεί στη συνέχεια.

Τόσο, γιατί από την ασίστ του ο Μοράτα ισοφάρισε στο 21ο λεπτό το γκολ με πέναλτι του Σίμι (12'), αλλά και γιατί στο δεύτερο μέρος αποβλήθηκε σωστά γιατί πάτησε τον Λούκα Τσιγκαρίνι στο καλάμι με τις τάπες και... κρέμασε την ομάδα του που δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο που θα την ανέβαζε στους δέκα βαθμούς και μόνη στη δεύτερη θέση.

Η Γιουβέντους, πάντως, πανηγύρισε στο 81ο λεπτό με τον Μοράτα να χτυπά ξανά μετά τη σέντρα-σουτ του Κουαδράδο, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε αφού το... τακουνάκι τού Ισπανού φορ ήταν οφσάιντ. Κάπως έτσι, η Γιουβέντους γκέλαρε και στο δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι της, με την Κροτόνε να παίρνει τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα, σε έναν αγώνα που ουσιαστικά είχε από πριν σε αυτούς που δεν υπολόγιζε και πολλά αλλά της ήρθε, τελικά... κουτί.