Ζορίστηκε, αλλά λύγισε τον Ιωνικό η ΑΕΚ

Η... νωχελική ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με το διπλό από το «Σοφία Μπεφόν» επικρατώντας 81-68 του μαχητικού Ιωνικού χάρη σε σερί 17-0 στο φινάλε του αγώνα.

Τα... χρειάστηκε η ΑΕΚ, αλλά πάτησε το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το «Σοφία Μπεφόν» λυγίζοντας με 81-68 τον αξιόμαχο Ιωνικό στην πρεμιέρα της Basket League.

Κορυφαίοι για την Ένωση -που έτρεξε σερί 17-0 στο φινάλε της αναμέτρησης- οι Ζήσης (15 πόντοι, 5 ασίστ), Λάνγκφορντ (14 πόντοι, όλοι στο δεύτερο ημίχρονο, 6 ριμπάουντ) και Ματσιούλις (11 πόντοι).

Από την άλλη, για τη μαχητική ομάδα του Κουφού διακρίθηκαν οι Τολιόπουλος (19 πόντοι) και Φιτζπάτρικ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ωστόσο οι Νικαιώτες ξέμειναν από δυνάμεις στο τέλος του ματς.

Ο Ιωνικός Νικαίας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Φιτζπάτρικ, Τολιόπουλο προηγήθηκε 13-4 (3’), με τους δύο προαναφερθέντες να πετυχαίνουν και τους 13 πόντους της ομάδας τους με 5/5 εντός παιδιάς!

Την ίδια ώρα, οι παίκτες της ΑΕΚ έδειχναν να βρίσκονται σε... άλλο γήπεδο, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να ζητάει τάιμ άουτ προκειμένου να τους τα ψάλλει. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +11 (17-6 στο 6’) χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα και το πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο.

Η αντίδραση της Ένωσης ήρθε χάρη στην παρουσία του Ζήση, ο οποίος βγήκε μπροστά και οδήγησε την ομάδα του σε σερί 7-0 (17-13 στο 9’). Η απάντηση του Ιωνικού ήρθε με ένα 4-0 (21-13), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater καλάθι του Ζήση (21-15).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο: με εφαλτήριο την πιεστική άμυνά τους και σωστές επιλογές στην επίθεση, διατήρησαν το προβάδισμά τους (30-22 στο 14’). Από την άλλη, ο «Δικέφαλος» βρισκόταν σε... λήθαργο και προβλημάτιζε επιθετικά.

Με τους Σμιθ και Πρίντζετ να μπαίνουν στην εξίσωση και να δίνουν έξτρα λύσεις, η ομάδα του Κουφού έφτασε κοντά σε διψήφια διαφορά (39-30), όμως ο Γιάνκοβιτς μείωσε με δύο εύστοχες βολές για το 39-32 του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Τολιόπουλου στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου, ο Ιωνικός επέστρεψε στο +10 (42-32), ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα. Με τον Λάνγκφορντ να ανεβάζει στροφές, η Ένωση έτρεξε επιμέρους 10-1 και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (45-46 στο 24’).

Μάλιστα, η ομάδα του Παπαθεοδώρου ξέφυγε με +4 (50-54 στο 27’) δείχνοντας ότι είχε ανατρέψει το μομέντουμ του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, οι Νικαιώτες αντέδρασαν και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, επέστρεψαν και ισοφάρισαν στο φινάλε της τρίτης περιόδου (59-59).

Στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά και απομακρύνθηκε με +4 (65-61 στο 32’). Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν τις παθογένειες του πρώτου ημιχρόνου και ζορίζονταν επιθετικά.

Με τρίποντο του Σμιθ, η ομάδα του Κουφού έφτασε στο 68-64 (34’), όμως κάπου εκεί επήλθε το μπλακ-άουτ για τους γηπεδούχους, που ξέμειναν από δυνάμεις, αφού υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στο φινάλε και επιδόθηκαν σε βιαστικές επιθέσεις.

Με τους Λάνγκφορντ και Ζήση να βγαίνουν μπροστά, η ΑΕΚ έτρεξε σερί 17-0 (!) στο τελευταίο εξάλεπτο κι έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα (68-81) στην πρεμιέρα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81.

Ιωνικός (Κουφός): Σμιθ 10 (6 ασίστ), Ζάισλοφτ, Πετρόπουλος, Πρίντζετ 10, Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Φιτζπάτρικ 16 (6 ριμπ.), Γιατρούδης, Χόλογουελ 13, Τολιόπουλος 19, Χουγκάζ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 2, Λάνγκφορντ 14 (6 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 13, Χρυσικόπουλος 10, Γκίκας, Ματσιούλις 11, Κατσίβελης 6, Ζήσης 15 (5 ασίστ), Μαυροειδής, Λοτζέσκι 4, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 6