Γερμανία

Καρέ πρόκρισης η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ συνέτριψε με σκορ 4-1 την Άϊντραχτ Φρανκφούρτης και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Λεβερκούζεν τσέκαρε το προτελευταίο εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας. Η Μπάγερ συνέτριψε με σκορ 4-1 την Άιντραχτ και πήρε την πρόκριση. Η ομάδα της Φρανκφούρτης έκανε το λάθος να προηγηθεί νωρίς και στη συνέχεια «έβρεξε» γκολ για τις «ασπιρίνες», που έφτασαν σε θρίαμβο. Επόμενη αντίπαλος θα είναι η ερασιτεχνική Ροτ-Βάις Έσσεν, ομάδα της 4ης κατηγορίας.

Το ματς… πήρε φωτιά από νωρίς, καθώς η Άιντραχτ προηγήθηκε μόλις στο 6’ με τον Γιουνές. Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός, με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες και τη Λεβερκούζεν να ισοφαρίζει στο 27’ με τον Αλάριο από την «άσπρη βούλα». Ήταν το πρώτο πέναλτι που κέρδισε στη διοργάνωση η Μπάγερ από τον Αύγουστο του 2018!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης με γκολ, αλλά αυτή τη φορά για τις «ασπιρίνες». Στο 49’ ο Ταπσόμπα έδωσε προβάδισμα με 2-1 και στο 67’ ήταν η σειρά του Ντιαμπί να «βρει δίχτυα», κάνοντας το 3-1. Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τα. Παρ’ όλα αυτά όχι μόνο δεν δέχθηκαν πίεση, αλλά πέτυχαν και τέταρτο γκολ στο 87’ και πάλι με τον Ντιαμπί, που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.