Ιταλία

Επιτέλους νίκη για την Μπολόνια!

Η Μπολόνια επικράτησε με 1-0 της Βερόνα και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί που έτρεχε.

Είδε… άσπρη μέρα η Μπολόνια!

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς «έσπασε» το αρνητικό σερί 8 αγώνων χωρίς νίκη και επικράτησε στην έδρα της με 1-0 κόντρα στην Βερόνα.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα ήρθε νωρίς, όταν η Μπολόνια κέρδισε πέναλτι στο 17’ ύστερα από ανατροπή που έκανε ο Σιλβέστρι στον Σοριάνο. Την εκτέλεση ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα ο Ορσολίνι, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι κύλησε ισορροπημένα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η Βερόνα άρχισε να πιέζει και να δημιουργεί επικίνδυνες φάσεις, χωρείς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει, με τον Σκορούπσκι να κάνει μεγάλες επεμβάσεις και να κρατάει τη νίκη για την ομάδα του, ξεφεύγοντας αρκετά από την ζώνη του υποβιβασμού.