Ισπανία

Ιστορικό κάζο για Ρεάλ!

Η άσημη Αλκογιάνο πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας 2-1 της «βασίλισσας» στην παράταση, στην οποία έμεινε με 10 πριν το νικητήριο γκολ.

Πω πω κάζο!

Η Αλκογιάνο (ομάδα γ' κατηγορίας) όχι απλά κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά της έκανε και μεγάλη ζημιά, επικρατώντας 2-1 στην παράταση και την άφησε εκτός συνέχειας στο Κύπελλο Ισπανίας.

Το νικητήριο γκολ σημείωσε o Χουανάν Καζονόβα στο 115ο λεπτό της αναμέτρησης κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Ραμόν Λόπεθ πέντε λεπτά πριν. Η ομάδα του Ζιντάν, που γνώρισε δεύτερο εγχώριο αποκλεισμό (είχε προηγηθεί αυτός από την Μπιλμπάο στο Σούπερ Καπ), προηγήθηκε στο 45ο λεπτό με κεφαλιά του Μιλιτάο.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού έδειχνε, ότι αφού ξεμπλόκαραν και πήραν προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι, θα έφταναν εύκολα ή δύσκολα στον στόχο τους. Αμ δε! Η ομάδα του Βιθέντε Πάρας δεν τα παράτησε και «απάντησε» στο 80’ με τον Ζοσέ Σόλμπες να ισοφαρίζει από κοντά, πιάνοντας στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα.

Αυτή δεν ήταν η τελευταία… λέξη των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, αφού δεν τα παράτησαν ποτέ. Ούτε όταν προσπάθησε να αντιδράσει η Ρεάλ και ούτε καν όταν χρειάστηκε να αγωνιστούν με δέκα παίκτες στην τελική ευθεία, στην οποία όχι μόνο έμειναν όρθιοι, αλλά έριξαν και τελειωτικό χτύπημα στους «μερέγχες».

Αλκογιάνο (Βιθέντε Πάρας): Χοσέ Χουάν, Χορδάν (61' Χούλι), Πρίμι, Ραούλ Γκονθάλεθ, Πάμπλο Καρμπονέιγ (61' Σόλμπες), Ρούμπιο (73' Ραμόν Λόπεθ), Τζόνι (78' Ντιακιτέ), Χουάναν, Άνχελ Λόπεθ, Ελ Γκεζουανί (106' Χαβιέρ Αντόν), Χόνα (61' Μολτό).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Λούνιν, Οδριοθόλα (99' Κρόος), Έντερ Μιλιτάο, Τσουστ, Μαρσέλο – Βαλβέρδε, Καζεμίρο, Ίσκο (99' Αζάρ), Λούκας Βάθκεθ, Μαριάνο (67' Μπενζεμά), Βινίσιους Ζούνιορ (91' Ασένσιο).

Πρόκειται ασφαλώς για έναν από τους πλέον ηχηρούς αποκλεισμούς στην ιστορία της Ρεάλ, που στο πρόσφατο παρελθόν έχει να θυμάται αυτούς από Τολέδο (2000-01), Ρεάλ Ουνιόν (2008-09), Αλκορκόν (2009-10) και Κάντιθ (2015-16).