Βόλεϊ

Έπαιξε σαν πρωταθλητής και «πάτησε» τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (3-0) και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με μαγική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 του ΠΑΟΚ στο Μαρούσι και απέδειξε σε όλους τους ανταγωνιστές τους ποιος έχει το πάνω χέρι για τον τίτλο φέτος.

Έτσι οι «πράσινοι» παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας , την στιγμή που οι «ασπρόμαυροι» γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους, με την απουσία του Κουμεντάκη να είναι αισθητή.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν καθολικά ανώτερη και στο πρώτο σετ (25-18), αφού το μπλοκ της σταματούσε κάθε πιθανή απειλή. Γιάκομπσεν στο σερβίς και Τσάτσιτς στην επίθεση έβαλαν και αυτοί το λιθαράκι τους για το προβάδισμα.

Ο Μαυρβούνιος ακραίος ηγήθηκε και στο δεύτερο νικηφόρο σετ για την ομάδα του (25-17), αυτή την φορά με το καταπληκτικό σερβίς του, την στιγμή που ο Ρανγκέλ έκανε «όργια» στο φιλέ.

Με το ξεκίνημα του τρίτου και τελευταίου σετ, ο ΠΑΟΚ έδειξε να βγάζει μια αντίδραση αφού τα περιθώρια στένευαν. Όμως ένα λάθος, έδωσε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να πάρει και πάλι προβάδισμα με τον Ράπτη να είναι ως συνήθως αλάνθαστος και ασταμάτητος στην επίθεση. Πελεκούδας και Ρανγκέλ με τα μπλοκ τους, έδωσαν το σετ (25-21) αλλά και την νίκη.

Τα σετ: (25-18, 25-17, 25-21)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (14/22 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 30% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (3/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 80% υπ. - 40% άριστες), Ράπτης 15 (14/34 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 21% άριστες), Πανταλέων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης, Ντεσποτόφσκι 1 (1 άσσος), Καπετανίδης 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (18/37 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 92% υπ. - 60% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/6 επ.), Κομητούδης 1 (1 μπλοκ).

Volley League 2020 - 5η αγωνιστική

Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2021

Ρέντη, Μελίνα Μερκούρη, Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-0
Διαιτητές: Μουλά Λ., Γεράνιος, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021

Ηράκειο, Λίντο, Ο.Φ.Η. - Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας 2-3
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κόκκας, Κανδηλιεράκης, Γραμματεία: Πακιουφάκη.

Μαρούσι, Αγίου Θωμά, Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ 3-0
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Kυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2021

Ερμούπολη, Δ. Βικέλας Σύρου, 18.00: Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Βρούτσης, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά.