Βόλεϊ

«Καθάρισε» τον ΠΑΟΚ και έπιασε κορυφή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαίο βόλεϊ στη Θεσσαλονίκη, νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή της Volley League.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη που τον φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Volley League Ανδρών, πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ. Ένα ματς που οι «ερυθρόλευκοι» με πλουραλισμό στην επίθεση, κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να εκμεταλλευτούν την αδυναμία των «ασπρόμαυρων» στην άμυνα.

Το σύνολο του Δημήτρη Καζάζη που είχε σε τρομερή μέρα τους Έγκλεσκανς και Μιγιαήλοβιτς, συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τον «δικέφαλο του βορρά» στο πρώτο σετ το οποίο ήταν με διαφορά το καλύτερο του αγώνα και κρίθηκε στις λεπτομέρειες (27-29).

Αν και η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα κρατούσε σταθερά το προβάδισμα το μεγαλύτερο διάστημα, οι Πειραιώτες κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους και να επιστρέψουν στο σκορ. Ενώ οι δύο αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι με 27-27, ο Γερμανός Φρομ, με δύο σερί άσους, έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι ήταν άτυχοι πάντως από το ξεκίνημα, αφού είδαν τον νέο τους πασαδόρο Ζιλιέν Πριγέν, να αποχωρεί με θλάση.

Το δεύτερο σετ ήταν μια άλλη… ιστορία, αφού οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο αγωνιστικό χώρο με τους Όκολιτς και Στιβαχτή να μπαίνουν στην εξίσωση του παιχνιδιού, με την διαφορά να φτάνει από νωρίς στο +6 (4-10). Τα τάιμ άουτ του Δεληκώστα δεν βοήθησαν σε τίποτα, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να «μπάζει» και τον Μιγιαήλοβιτς να κάνει ότι θέλει στο φιλέ. Ο Βαν Ντεν Νίρις αλλά και ο νεοφερμένος Εβάντρο έκαναν συγκινητική προσπάθεια, αλλά το σετ κατέληξε στους «ερυθρόλευκους» (18-25).

Με το ξεκίνημα του τρίτου και τελευταίου όπως αποδείχτηκε σετ, οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα, με σκοπό να επιστρέψουν στο ματς. Μέχρι το 16-16 οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, όμως δύο πόντοι του Μιγιαήλοβιτς έδωσαν αέρα +2 στον Ολυμπιακό. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο προπονητής των Θεσσαλονικιών, μάλλον ευνόησε τον Ολυμπιακό, που με τον Έγκλεσκανς αλλά και το αδιαπέραστο μπλοκ του, πήραν το σετ (18-25) και την πολύτιμη νίκη, φεύγοντας από το «PAOK Sports Arena» με το τρίποντο στις αποσκευές του.