Βόλεϊ

«Έσπασε» τον τσαμπουκά και το αήττητο του Φοίνικα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ του Φοίνικα στου Ρέντη, έσπασε το αήττητο των Συριανών και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρωτιά.

Με μια εμφάνιση που δείχνει πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη απέναντι στον Φοίνικα με 3-0 σετ για την 10η αγωνιστική της Volley League και υποχρέωσε τους Συριανούς στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας, με τους νησιώτες να έχουν ένα ματς λιγότερο και την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη όμως να υπερτερεί ακόμα και σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη» χωρίς τον προπονητή τους Ιγκόρ Γιούρισιτς, ο οποίος χτες το βράδυ διαγνώστηκε θετικός στον κορωνοϊό, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Κώστας Στιβαχτής, αγωνίστηκε και πάλι φορώντας μάσκα.

Αγωνιστικά, ο Φοίνικας Σύρου που ξεκίνησε χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη ο οποίος εκτέλεσε χρέη προπονητή, δεν κατάφερε να βρει λύσεις στο επιθετικό σερβίς του Ολυμπιακού, με τον Φρομ και τον Μιγιαήλοβιτς να δίνουν προβάδισμα «ασφαλείας» στους «ερυθρόλευκους» με τα μπλοκ τους. Η διαφορά δεν έπεσε καθόλου μέχρι το τέλος του πρώτου σετ, με τους γηπεδούχους να το κατακτούν σχετικά εύκολα (25-19).

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι που οι Πειραιώτες απόκτησαν μια διαφορά +5 (14-9). Οι «πειρατές» μάζεψαν την διαφορά προσωρινά (15-12), αλλά οι Μιγιαήλοβιτς και Βουλκίδη έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό (25-18), παρά την μεγάλη προσπάθεια των Κωστόπουλου, Στερν και Ράτκε.

Ο Έγκλεσκανς ανέλαβε δράση στο τρίτο και τελευταίο σετ, με τον Βουλκίδη να τον βοηθά με τα «καυτά» σερβίς του. Οι Συριανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν έστω και την τελευταία στιγμή, όμως οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι τον ρυθμό τους πήραν το σετ (25-16) και το πολύτιμο τρίποντο.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-18, 25-16)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 11π. (9/16επ., 2 άσσοι, 33%υπ., 22%αρ.), Στιβαχτής 2 (2/2επ.), Μιγιαήλοβιτς 14 (10/21επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 71%υπ., 43%αρ.), Εγκλεσκαλνς 14 (13/25επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (2/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Οκολιτς 9 (8/9επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 60%υπ., 33%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/1επ/), Ριζόπουλος.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (χρέη προπονητή Θανάσης Πρωτοψάλτης): Μπράουν 9π. (3/6επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 8 (8/20επ.,), Παπαγγελόπουλος 6 (5/7επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 3 (1/2επ.), Στερν 7 (7/22επ., 43%υπ., 29%αρ.), Κωστόπουλος 4 (2/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 32%υπ., 5%αρ.) / Γκαράς (λ. - 35%υπ., 21%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Μήλης, Λινάρδος.