Super League 2

Νίκησε τον Απόλλωνα Λάρισας και παρέμεινε στην κορυφή ο Εργοτέλης

Οι Κρητικοί πέτυχαν το γκολ που έκρινε το ματς στο 76ο λεπτό με τον Κόνραντ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα με κεφαλιά.

Μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο Εργοτέλης ο οποίος πήρε τη νίκη 1-0 απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας στο πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Ο Εργοτέλης ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι, είχε την κατοχή και αναζητούσε τρόπο να «σπάσει» την αμυντική γραμμή του Απόλλωνα και να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι περίμεναν μόνο από αντεπιθέσεις να απειλήσουν, χωρίς ωστόσο να το πετυχαίνουν.

Καταλυτικό ρόλο στο ματς έπαιξε η αποβολή του Μπάλλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, που... υποχρέωσε τον Απόλλωνα να δώσει μεγαλύτερο βάρος στην άμυνά του. Η πίεση έγινε μεγαλύτερη από τον Εργοτέλη ο οποίος τελικά είδε τις προσπάθειες του να αποδίδουν στο 75ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή ο Εργοτέλης έφτασε στους 22 βαθμούς και βρίσκεται στη Σούπερ Λίγκα με έναν βαθμό διαφορά απο τον Ιωνικό που ακολουθεί.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πεϊος (67' Κοκκίνης), Τσέλιος, Άππι (57' Μπουτσάκης), Κωστανάσιος (57' Μπουρσέλης), Κόνραντ (83' Πατρινός), Μανουσάκης.
Απόλλων Λάρισας: Αστράς, Γκόλιας, Καμπέρης, Μόρας, Σκούπρα, Λύταινας, Μπάλλας, Γιάκος (45' Καρίκι), Νύκταρης (68΄ Αθανασιάδης), Ομπράντοβιτς (40? Μπάμπης), Σέχου (68' Μπαλογιάννης)