Άμυνα και Λοτζέσκι καθάρισαν για την ΑΕΚ στο «Αλεξάνδρειο»

Σπουδαίο διπλό για την ΑΕΚ, που επικράτησε 73-68 του Άρη στη Θεσσαλονίκη, με πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι.

Έκανε… Ματ στον Άρη! Με κορυφαίο τον Λοτζέσκι, η ΑΕΚ απέδρασε με το διπλό (68-73) στο «Αλεξάνδρειο» και ανέβηκε στο 14-4.

Ο έμπειρος γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε 16 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (6/9 εντός παιδιάς) κι έκανε την ειδοποιό διαφορά σε ένα «κλειστό» παιχνίδι.

Κάτω του μετρίου η απόδοση των γηπεδούχων, που… έσπασαν τα καλάθια (11/31 δίποντα, 22/33 βολές) και υποχώρησαν στο 6-12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια, ξέφυγαν με +7 (13-6 στο 6’). Κάπου εκεί βρήκε ρυθμό επιθετικά η ΑΕΚ και με σερί 8-0, πέρασε μπροστά (13-14 στο 8’).

Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Άρη έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και επιδόθηκαν σε κακές επιλογές στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να έχει μικρό προβάδισμα (15-18).

Η αστοχία της ομάδας του Καμπερίδη συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να απομακρυνθούν με +7 (20-27 στο 16’), με τον Λοτζέσκι να μπαίνει στην εξίσωση για τον «δικέφαλο».

Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Τσάλμερς έδωσε λύσεις στον Άρη, που πλησίασε (27-29 στο 19’), ωστόσο η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο 20λεπτο με σερί 5-0 και απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (27-34).

Η 3η περίοδος χωρίζεται σε δύο κομμάτια, βάσει της εξέλιξης που είχε. Στα πρώτα 6-7 λεπτά, η Ένωση κυριαρχούσε και με μπροστάρη τον Λοτζέσκι, εκτοξεύτηκε στο +15 (36-51). Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι τα περίμεναν όλα από τον Τσάλμερς και ζορίζονταν επιθετικά.

Στην τελική ευθεία του δεκαλέπτου όμως, «χαλάρωσε» η άμυνα των φιλοξενούμενων, που βραχυκύκλωσαν και στην επίθεση. Φυσική συνέπεια το επιμέρους 10-2 της ομάδας του Καμπερίδη, που πλησίασε στο -7 (46-53 στο 29’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater καλάθι του Χρυσικόπουλου, που έφερε τον «δικέφαλο» στο +8 (47-55).

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και με τους Λοτζέσκι και Χρυσικόπουλο να εκτελούν, ανέκτησαν διψήφια διαφορά (55-67 στο 35’).

Η πίεση των γηπεδούχων και η αστοχία της ΑΕΚ, κράτησαν ζωντανό τον Άρη, που μείωσε στους 4 πόντους (66-70) με 40 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε δύο βολές, ενώ ο Τσάλμερς δέχθηκε ένα μεγαλοπρεπέστατο «στοπ» από τον Χρυσικόπουλο στην αντίπερα όχθη.

Ο Ματσιούλις αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή (66-72 στα 26’’), ο Λιτλ είχε 2/3 βολές (68-72 στα 11’’) κι έκανε λάθος μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, με τον Κίνγκσλεϊ να διαμορφώνει το τελικό 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73.

Έκανε τη διαφορά: Ο Ματ Λοτζέσκι πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα της ΑΕΚ κι έδωσε πολλές λύσεις όταν η ομάδα του έδειχνε να κολλάει επιθετικά. «Άνοιξε» την άμυνα του Άρη με τα περιφερειακά σουτ του (6/9 εντός παιδιάς) και βοήθησε και στην άμυνα (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Για… πάγκο: Αμφιταλαντευόμαστε μεταξύ Λιτλ και Ντεκόζι, αφού και οι δύο ήταν σε κάκιστη μέρα. Ο πρώτος είχε μόλις 7 πόντους με 1/7 εντός παιδιάς και ήταν άφαντος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ενώ ο δεύτερος πήρε περισσότερες προσπάθειες, αλλά ήταν άστοχος (3/13 εντός παιδιάς) κι έκανε 3 λάθη.

Η στιγμή του ματς: Στα 26 δευτερόλεπτα και με την ΑΕΚ στο +4, ο Τσάλμερς επιχείρησε να μειώσει με λέι-απ, ωστόσο είδε τον… ουρανό σφοντύλι από τον Χρυσικόπουλο, ο οποίος τον σταμάτησε με μια εντυπωσιακή τάπα.

Το στατιστικό του αγώνα: Τα τραγικά ποσοστά του Άρη χρήζουν αναφοράς: 11/31 δίποντα (2/13 στο πρώτο μέρος!), 8/30 τρίποντα και 22/33 βολές.