Oλλανδία

Σφιχταγκαλιάζει τον τίτλο ο Άγιαξ!

Ο «Αίαντας» έστω και δύσκολα, πέρασε από την έδρα της Χέρενφεν και μάλιστα με ανατροπή (1-2), και πλέον βρίσκεται μια «ανάσα» από την κατάκτηση του τίτλου.

Δεν σταματάει πουθενά ο Άγιαξ, ο οποίος έχει χαράξει πορεία προς την κατάκτηση του 35ου τίτλου στην ιστορία του! Ο «Αίαντας», αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στη Χέρενφεν, έκαμψε την αντίσταση των γηπεδούχων και μάλιστα με ανατροπή (1-2), φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Αποτέλεσμα που τον διατήρησε στο +11 από τη δεύτερη της βαθμολογίας Αϊντχόφεν, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο, επτά στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Στην πρώτη καλή στιγμή του ματς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27', μετά από εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Φαν Μπέργκεν. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αμέσως την απόδοσή τους, και αφού προειδοποίησαν αρχικά στο 33' με τον Ταλιαφίκο, στη συνέχεια της φάσης κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ντούσαν Τάντιτς (36'), μετά και από παρέμβαση του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Χέρενφεν έχασε μια μεγάλη στιγμή στο 50' για να ξαναπάρει εκ νέου το προβάδισμα. Έντεκα λεπτά αργότερα όμως, ο Σεμπαστιάν Αλέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, φέρνοντας τούμπα το ματς. Μια φάση που ελέγχθηκε και αυτή από το VAR για οφσάιντ, καθώς ήταν οριακή. Στο 90' τέλος, ο Κλάασεν έφτασε πολύ κοντά στο 1-3, όμως ο Μούλντερ με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Έμεν πήρε τεράστια βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη επί της Βααλβάικ, επικρατώντας εντός έδρας 3-1. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς από το πρώτο κιόλας μισάωρο του αγώνα, εκεί όπου είχαν πάρει ήδη «αέρα» τριών τερμάτων, με τη Βααλβάικ να μειώνει στις καθυστερήσεις του ματς. Αποτέλεσμα που ανέβασε στους 18 πόντους την Έμεν και στο -4 από τη σωτηρία.