«Άνετος» στην Πυλαία ο Παναθηναϊκός

Αγκαλιά με την 1η θέση της κανονικής περιόδου βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, που πέρασε με σχετική άνεση από την έδρα του ΠΑΟΚ (68-74) σε εξ αναβολής αναμέτρηση.

Παίζοντας όσο… χρειαζόταν, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 74-68 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία σε εξ αναβολής ματς της 14ης αγωνιστικής και ανέβηκε στο 17-2 στη Stoiximan Basket League.

Οι «πράσινοι» δεν ζορίστηκαν ιδιαίτερα, αφού κυριάρχησαν για 35 λεπτά, ενώ στο φινάλε έριξαν στροφές. Ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της 1ης θέσης της κανονικής περιόδου και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs η ομάδα του Κάτας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μακ (11 πόντοι, 8 ασίστ) και Μποχωρίδης (13 πόντοι), ενώ από τους Θεσσαλονικείς (12-9 το ρεκόρ τους) διακρίθηκαν οι Λοβ (14 πόντοι) και Γκρίφιν (11 πόντοι, 4 κλεψίματα).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε… ζεστός και πήρε μικρό προβάδισμα (7-4) στο πρώτο δίλεπτο, ωστόσο οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75μ., έτρεξαν σερί 11-0 και ανέτρεψαν την κατάσταση (7-15 στο 5’).

Οι γηπεδούχοι είχαν μπλοκάρει επιθετικά και επιδόθηκαν σε μαζεμένες κακές επιλογές, κάτι που αποδεικνύεται και από το γεγονός πως για περίπου 6 λεπτά σκόραραν μόνο με δύο βολές. Φυσικό κι επόμενο να ξεφύγει ακόμα περισσότερο ο Παναθηναϊκός (9-22), που έκλεισε το δεκάλεπτο με +14 (12-26).

Το κρεσέντο των παικτών του Κάτας συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, με το «τριφύλλι» να εκτοξεύεται στο +21 (17-38 στο 14’), εκμεταλλευόμενο τη… χαλαρότητα στην αντίπαλη άμυνα.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν κάπως τη διαφορά με δύο διαδοχικά τρίποντα (23-38), ωστόσο αποδείχθηκε σπασμωδική αντίδραση, αφού οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις και κάπως έτσι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με «αέρα» 18 πόντων (29-47).

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν να βραχυκυκλώνουν επιθετικά, κάτι που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν, με τον Γκρίφιν να παίρνει μπρος (39-52 στο 26’).

Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» απάντησαν με σερί 8-0 και απομακρύνθηκαν εκ νέου (39-60 στο 28’). Μάλιστα, έφτασαν μέχρι και το +22 (41-63), με τον Μποχωρίδη να εκτελεί από την περιφέρεια. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με δύο διαδοχικά τρίποντα από την ομάδα του Λυκογιάννη, που μείωσε στο -16 (47-63).

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους προπονητές των δύο ομάδων να βρίσκουν ευκαιρία για δοκιμές προσώπων και σχημάτων. Το «τριφύλλι» έφτασε στο +18 (50-68 στο 33’), ωστόσο κατέβασε ταχύτητα από ‘κει και πέρα.

Κάτι που είχε ως συνέπεια τη μείωση της διαφοράς από την πλευρά του ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Λυκογιάννη να τρέχουν επιμέρους σκορ 18-6 στο φινάλε του αγώνα, αν και δεν άλλαξε κάτι (68-74).

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 29-47, 47-63, 68-74.

Έκανε τη διαφορά: «Γεμάτη» η στατιστική του Σέλβιν Μακ, με τον γκαρντ του Παναθηναϊκού να δίνει την απαιτούμενη ώθηση στην ομάδα του. Ο Αμερικανός είχε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, 8 ασίστ και κατέβασε 5 ριμπάουντ, ενώ δεν έκανε ούτε ένα λάθος!

Για… πάγκο: Εκτός τόπου και χρόνου ο φόργουορντ του ΠΑΟΚ, Μπο Μπιτς, που έχασε όλες τις προσωπικές μονομαχίες και δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του επιθετικά (0/5 εντός παιδιάς).

Η στιγμή του ματς: Το τρίποντο του νεαρού Ρούμογλου στο φινάλε του αγώνα, με τον 18χρονο γκαρντ του ΠΑΟΚ να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους σε επαγγελματικό επίπεδο.

Το στατιστικό του αγώνα: 10/23 τρίποντα ο ΠΑΟΚ, 11/27 τρίποντα ο Παναθηναϊκός…