Χάντμπολ

Μυθική ΑΕΚ, μυθική ανατροπή!

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -7 στη Σλοβενία, αναδείχθηκε ισόπαλη 31-31 με την Γκορένιε και σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου ματς εξασφάλισε την πρόκριση στους τελικούς του EHF Cup!

Σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πίσω ακόμα και με -7 (27-20) στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, ανέτρεψε την διαφορά απέναντι στη Γκορένιε (31-31) και με «προίκα» το +2 του ΟΑΚΑ, εξασφάλισε την παρουσία της στους τελικούς του EHF Cup!

H «Ένωση» αν και έδειχνε να μην μπορεί να τα βάλει με τους εντυπωσιακούς για κάτι παραπάνω από 40’ λεπτά Σλοβένους, μπόρεσε με όπλο την ποιότητα αλλά και την αποφασιστικότητά της να πετύχει ένα μικρό έπος.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημητρούλια και καθοριστικός για την έκβαση του αγώνα ήταν ο Πάτρικ Λέμος με 8 γκολ, ενώ ο Δημήτρης Τζηράς σημείωσε 5. Πλέον η ΑΕΚ περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι Ανόρθωση-Ίσταντς, με τους διπλούς τελικούς να είναι προγραμματισμένοι για 15 και 22 Μαϊου.

Η Γκορένιε ξεκίνησε το ματς με πατημένο το πόδι στο… γκάζι και από το πρώτο πεντάλεπτο κατάφερε να πάρει προβάδισμα (4-0), τόσο στο ματς όσο και στο συνολικό σκορ. Ο Τζηράς σκόραρε πρώτη φορά για λογαριασμό της ΑΕΚ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι επιθετικά και η άμυνα της «Ένωσης» δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Το προβάδισμα των Σλοβένων συνεχώς αυξανόταν, με τους Ταϊνίκ, Βέρντινεκ και Κάβτσιτς να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο και τον Λέμος να είναι ο μόνος που έβγαζε αντίδραση από την ελληνική ομάδα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +8 (15-7, 16-8), όμως Τζηράς και Λέμος την ψαλίδισαν με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (19-13).

Στο δεύτερο μέρος η Γκορένιε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, και έφτασε να προηγείται με +7 (27-20). Κάπου εκεί όμως η ΑΕΚ φάνηκε σαν να γυρνάει έναν «μαγικό» διακόπτη και με πέντε συνεχόμενα τέρματα αλλά και φανταστικές άμυνες μείωσε στο -1 (27-26) και πήρε σκορ πρόκρισης! Από εκεί και μετά η ψυχή που έβγαζαν οι παίκτες του Δημητρούλια στον αγωνιστικό χώρο ήταν απίστευτη και ουσιαστικά η πρόκριση είχε κριθεί. Με την λήξη του ματς (31-31), όλο το team της «Ένωσης» ξέσπασε σε πανηγυρισμούς!

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 10-4, 14-7, 16-9, 19-13 (Ημχ), 22-14, 25-17, 26-20, 27-23, 28-28, 31-31

Γκορένιε: Χάσελιτς 2, Τάινικ 9, Πάιτ, Πάνιταρ, Στάριτς, Μίκλαβτσιτς 4, Ντρομπέζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 6, Γκρμσεκ 3, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ, Πρέντοβιτς, Κβάτσιτς 3, Κβάτσιτς Α. 4, Ράβνικαρ

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 2, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Φλορίδο 2, Πέντερσεν 4, Λέμος 7, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 3

Διαιτητές: Γιόβιτς-Αρναούτοβιτς Δίλεπτα: 3/3, Πέναλτι: 2/3, 3/4