Τένις

«Σκούπισε» και πέρασε ο Τσιτσιπάς στον 2ο γύρο του Australian Open

O Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 6-3, 6-4 και 7-6 του Κεντέν Αλίς εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Open.

Αντιμετωπίζοντας δυσκολίες μόνο στο τρίτο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 σετ, 6-3, 6-4 και 7-6 (8-6), του Κεντέν Αλίς εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Open.

Ο 24χρονος τενίστας υπερασπίστηκε απόλυτα το σερβίς του στα δύο πρώτα σετ και κάνοντας από ένα μπρέικ έφτασε σε άνετο 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ωστόσο, ο Γάλλος (Νο61) αντίπαλός του αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Παρότι ο «Στεφ» προηγήθηκε με 2-0 στα γκέιμ, έχασε τα τέσσερα επόμενα (!) και με πολύ κόπο πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί βρέθηκε πίσω με 3-0 και 4-1, αλλά έδειξε χαρακτήρα και πήρε την πρόκριση μετά από συνολικά 1 ώρα και 50 λεπτά αγώνα.

Για τη φάση των «64», ο Τσιτσιπάς θα αναμετρηθεί την Τετάρτη με τον Ρίνκι Χιτζικάτα (Αυστραλία, Νο 169), που νίκησε τον Γιανίκ Χάνφμαν (Γερμανία, Νο 128) με ανατροπή, 4-6, 4-6, 6-3, 7-6, 6-3, μετά από 4 ώρες και 25 λεπτά αγώνα. Αν και ο Χάνφμαν είχε 21 άσους και 63 winners, τα 50 λάθη του στοίχισαν την πρόκριση στη φάση των «64».

Τσιτσιπάς: Άνετη πρόκριση στον 2ο γύρο του Australian Open