Έγινε... Τούρκος

Ο Άρης πλήρωσε τα σπασμένα για την εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ. Οι «ερυθρόλευκοι».... αγρίεψαν και συνέτριψαν τους Θεσσαλονικείς στο ΣΕΦ με 97-70 αντιμετωπίζοντας αντίσταση μόνο στα 15 πρώτα λεπτά. Μεγάλο κέρδος η εμφάνιση του Βασιλόπουλου (11π. με 3/4 τριπ.), εξαιρετικοί Μπουρούσης (16π., 14 ριμπ.) και Σπανούλης (9π., 11 ασίστ). Περίπου 2.500 θεατές στο πρώτο ματς της Α1 με ανοικτές κερκίδες στο φαληρικό κλειστό.

Το παιχνίδι...

Ο Τζον Τόμας έκανε αισθητή την παρουσία του στο ντεμπούτο του και πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα (0-4). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παικτών του Άρη «απάντησε» με ένα επί μέρους σκορ 12-2 προσπερνώντας με 12-6, με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση που έκλεισε το δεκάλεπτο με 5 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Ο Μπόμπι Μπράουν με προσωπικά καλάθια έδωσε προβάδισμα ξανά στους «κίτρινους» (14-15) προτού ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με ένα τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς (17-15).

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά και στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου συντηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (23-25). Με οδηγό τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που πέτυχε 11 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά του δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός πέτυχε εννέα αναπάντητους πόντους και ξέφυγε στο σκορ (36-27). Οι δύο σέντερ του Άρη, Τόμας και Μπορόβνιακ, φορτώθηκαν από τρία φάουλ και παρά τις προσπάθειες του Κώστα Χαραλαμπίδη στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος όπως και το αρχικό δεκάλεπτο, με τρίποντο του Τεόντοσιτς, φτάνοντας στο 44-33.

Οι Κυπελλούχοι μπήκαν στην επανάληψη με στόχο να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με δύο τρίποντα έφερε τη διαφορά στο +14 στα μέσα της τρίτης περιόδου (59-45), την ώρα που ο Άρης έπαιρνε σκορ μόνο από τους Μπράουν και Χαραλαμπίδη, με τον Πι Τζέι Τάκερ να παραμένει στο μηδέν! Με αφετηρία την άμυνα και τον Βασιλόπουλο να φτάνει γρήγορα τους 11 πόντους με 3/3 τρίποντα οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με ένα σερί 13-0 έφτασαν στο +24, 69-45. Το σχήμα με Παπαλουκά, Σπανούλη, Παπανικολάου, Βασιλόπουλο και Μπουρούση συνέχισε να κάνει θαύματα και με ένα φοβερό alley-hoop μεταξύ του πρώτου και του τελευταίου ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 31-14 και το ταμπλό να γράφει 75-47.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκόλλησε το πόδι από το γκάζι και στην τέταρτη περίοδο. Ο Άρης έχασε τον Τόμας από διάστρεμμα και ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε πάρτι μέσα στη ρακέτα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +33 (84-51) και η ομάδα του «Ντούντα» παρότι δεν έφτασε τους 100 πόντους, διατήρησε το αήττητό στο πρωτάθλημα και ανέκτησε την αυτοπεποίθησή της εν όψει του κρίσιμου αγώνα με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας την ερχόμενη Τετάρτη. Στον αντίποδα, οι «κίτρινοι» με την τρίτη συνεχή τους ήττα συνέχισαν τη μετριότατη-εντός των συνόρων-πορεία τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-33, 75-47, 97-70.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς (5 ασίστ), Νεστέροβιτς 7 (5 ριμπ.), Σπανούλης 9 (11 ασίστ), Βασιλόπουλος 11 (3/4 τρίποντα), Μπουρούσης 16 (14 ριμπ.), Κέσελ 5, Μαυροκεφαλίδης 13, Χαλπερίν 2, Νίλσεν 7, Παπανικολάου 14 (4 ριμπ.), Τεόντοσιτς 13 (6 ασίστ), Κατσίβελης.

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 16 (4 ασίστ), Ταπούτος 4 (4 ριμπ.), Τάκερ 1 (1/4 βολές, 0/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τσαϊρέλης 10, Χατζηβρέττας 8 (5 ριμπ.), Χαραλαμπίδης 14 (6 ασίστ), Μπορόβνιακ 6 (5 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 3, Τόμας 8.