Live: Λάρισα-Άρης 2-2 (Τελικό)

Στην «AEL FC ARENA» κοντράρονται η Λάρισα και ο Άρης, σε έναν αγώνα που η νίκη είναι μονόδρομος και για τους δύο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με σκόρερ τον Κουζάν. Ο Ντανίλο έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 34΄ διαμορφώνοντας το 1-1. Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Άρης παίρνει το προβάδισμα με ένα τυχερό γκολ του Μπομπαντίγια, ενώ ο Ρομέου διαμορφώνει το τελικό 2-2 με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, τρία λεπτά αργότερα.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης

90+3’ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ Δυνατό συρτό σουτ του Ρομέου με το αριστερό, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Σηφάκη να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα και εκείνη να καταλήγει στα δίχτυα.

90+1' Κίτρινη κάρτα για τον Μπομπαντίγια

90’ ΓΚΟΛ για τον Άρη Σουτ του Μπομπαντίγια από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρίσκει στον Ταλ και ξεγελά τον Τσοντοφάλσκι, που έκανε αντίθετη κίνηση.

90’ Αλλαγή για τον Άρη Ο Πρίττας στη θέση του Ντανίλο.

89’ Κίτρινη κάρτα στον Ρέντζα

88’ Σουτ του Τσιμπάμπα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Σηφάκης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

86’ Αδύναμο συρτό σουτ του Πανκράτ, με την μπάλα να φεύγει μακριά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σηφάκη.

81’ Δυνατό σουτ του Κουζέν μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα άουτ.

80’ Αλλαγή για τον Άρη Ο Καστίγιο στη θέση του Μενδρινού

79’ Αλλαγή για την AEΛ Ο Ρέντζας στη θέση του Μελίσση.

76' Κίτρινη κάρτα για τον Βενετίδη

75΄ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπομπαντίγια να μπαίνει στην περιοχή να πιάνει το δυνατό σουτ όμως βλέπει την μπάλα να καταλήγει άουτ

70΄Αλλαγή για την ΑΕΛ ο Κούλιτς στη θέση του Μετίν

66΄Σέντρα από τον Πανκράτ και ο Τσιμπάμπα χάνει μοναδική ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

64’ Κίτρινη κάρτα στον Τσέζαρεκ για μαρκάρισμα στον Ταλ

62΄ Αλλαγή για τον Άρη ο Κασναφέρης στη θέση του Νέτο

59΄ Κίτρινη κάρτα στον Μενδρινό

53΄Μακρινό σουτ του Φατί η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσοντοφάλσκι

51΄Κίτρινη κάρτα σε Ταυλαρίδη και Φατί για αψιμαχία

46΄ Έναρξη του δευτέρου μέρους

45+1΄Λήξη του πρώτου μέρους

45΄Εκτέλεσε το φάουλ ο Μετίν και ο Ιγκλέσιας από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει

45 ο Νέτο εκτελεί το φάουλ και στέλνει την μπάλα ψηλά από τα δοκάρια του Τσοντοφάλσκι

34΄Γκολ για τον ΄Αρη ο Ντανίλο με μακρινό σουτ ισοφαρίζει

32΄Αναγκαστική αλλαγή για την Λάρισα ο Ιγκλέσιας στη θέση του Αμπουμπακάρι που δεν μπορεί να συνεχίσει

29΄Ο Αμπουμπακάρι έχει τραυματιστεί και μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου

21΄Σουτ από τον Μενδρινό εκτός περιοχής δεν δημιουργεί πρόβλημα στον Τσοντοφάλσκι

14΄Γκολ για τη Λάρισα με τον Κουζάν, ο Μετίν έκανε τη σέντρα την κεφαλιά του Κουζάν αποκρούει ο Σηφάκης και στην επαναφορά κάνει το 1-0

11΄ο Τσιμπάμπα ταλαιπωρεί τους αμυντικούς του Άρη μπαίνει στην περιοχή όμως ο Σηφάκης προλαβαίνει και μαζεύει την μπάλα

Πιο κινητικοί οι γηπεδούχοι με τη συμπλήρωση των δέκα λεπτών και τον Τσιμπάμπα να προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους

1΄ Έναρξη της αναμέτρησης

Λάρισα (Νίκος Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Μελλίσης (79' Ρέντζας), Βενετίδης, Ταυλαρίδης, Ταλ, Κουζέν, Αμπουμπακάρι (32΄Ιγκλέσιας), Μετίν (72΄Κούλιτς), Πανκράτ, Ρομέου, Τσιμπάμπα

Στον πάγκο: Αμπάρης, Ρέντζας, Κολοβέτσιος, Πλιάγκας, Κόζακ

Άρης (Γιάννης Μιχαλήτσος): Σηφάκης, Νέτο (62΄Κασναφέρης), Τσέζαρεκ, Φατί, Μίσελ, Μενδρινός (80' Καστίγιο), Παπαζαχαρίας, Μπομπαντίγια, Λαζαρίδης, Περέιρα (90' Πρίττας), Βαγγέλη

Στον πάγκο: Μπαρέρο, Οριόλ, Τόχα, Πρίττας, Καστίγιο, Σάκατα

Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)

Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Καρατζίκας (Αθηνών)

Γήπεδο: AEL FC ARENA

Η Λάρισα προέρχεται από την ισοπαλία 1-1 με την SKODA Ξάνθη στα Πηγάδια, όμως χρειάζονται ακόμα αρκετοί βαθμοί για να πετύχει αυτό που μέχρι τώρα μοιάζει με θαύμα. Ο Νίκος Κωστένογλου έχει πολλά προβλήματα αφού εκτός αποστολής έμειναν ο αρχηγός Νίκος Νταμπίζας, ο οποίος είναι τιμωρημένος, ενώ οι Κατσιαρός, Βελάσκο, Κανόμπιο και Μπλάζεκ είναι τραυματίες.

Η αποστολή της Λάρισας αποτελείται από τους: Τσοντοφάλσκι, Αμπάρη, Πρίφτη, Ταυλαρίδη, Κολοβέτσιο, Ταλ, Μελίσση, Βενετίδη, Καρανίκα, Ιγκλέσιας, Ρομέου, Αμπουμπακάρι, Μετίν, Κόζακ, Πλιάγκα, Πανκράτ, Σιατραβάνη, Τσιμπάμπα, Κουζάν, Κούλιτς, Ρέντζα, Σίμιτς

Ο Άρης έχει χάσει έδαφος και βρίσκεται στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το ευρωπαϊκό ταξίδι ολοκληρώθηκε στο Μάντσεστερ και σίγουρα έχει αφήσει μια ευχάριστη αίσθηση στους ανθρώπους της ομάδας. Για να έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν ξανά με τόσο σημαντικούς αντιπάλους πρέπει να συγκεντρώσουν αρκετούς βαθμούς ώστε να μην μείνουν εκτός play off. Την προηγούμενη αγωνιστική έμειναν στο 0-0 με τον Ατρόμητο.

Η αποστολή του Άρη αποτελείται από τους: Σηφάκη, Χουάνμα, Νέτο, Βανγκέλι, Λαζαρίδη, Τόχα, Μενδρινό, Οριόλ, Πρίττα, Μπομπαντίγια, Σακάτα, Τσέζαρεκ, Πορτίγια, Παπαζαχαρία, Φατί, Μίσελ, Καστίγιο, Ντανίλο, Κασναφέρη, Κατίδη

Η Λάρισα στις εντός έδρας αναμετρήσεις έχει τέσσερις νίκες, δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες, ενώ ο Άρης στους εκτός έδρας αγώνες του μετράει πέντε ήττες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Ένα στοιχείο που παρουσιάζει ενδιαφέρον είναι ότι και οι δύο ομάδες θα παρουσιαστούν με διαφορετικό προπονητή, από αυτόν που είχαν στον αγώνα του πρώτου γύρου. Προπονητής του Άρη ήταν ο Έκτορ Κούπερ, ενώ στον πάγκο των «βυσσινί» καθόταν ο Γιάννης Παπακώστας.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Λαζαρίδης στο 53ο λεπτό και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μακίνουα, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Άρη στο 77΄.