Βόλεϊ

Καρφί για… τελικό!

Από την κόλαση… στον παράδεισο! Ο Ολυμπιακός νίκησε με σπουδαία ανατροπή (3-2 από 0-2) τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη και απέκτησε πλεονέκτημα έδρας στα play-offs, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει και πάλι τους «πράσινους» με στόχο ένα εισιτήριο στους τελικούς της Α1!

Με δεδομένη την ήττα του ΠΑΟΚ στην έδρα της Κηφισιάς με 3-0 σετ, ο Ολυμπιακός κατακτά την δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατατάσσεται τέταρτος.

Πολύ καλός ο Παναθηναϊκός στα δύο πρώτα σετ, με «όπλο» το σερβίς του δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό. Άλλη μία μεγάλη εμφάνιση για τον Ντεσπέιν, ο οποίος με δικούς τους πόντους έκανε το 2-1 στα σετ για τους «ερυθρόλευκους». Στο τέταρτο σετ, οι Πειραιώτες με ανεβασμένη την ψυχολογία το «καθάρισαν» γρήγορα, οδηγώντας το ματς στο τάι-μπρέικ. Στο τελευταίο σετ, η αναμέτρηση πήγαινε πόντο-πόντο, ωστόσο ήταν πολύ καθοριστικό το μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ που έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (11-9) στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη.

Του «έκοψε» τον αέρα

Πιο δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση, καθώς μετά το αρχικό 2-2, έκανε ένα σερί 3-0, πηγαίνοντας το σκορ στο 2-5. Ο Ολυμπιακός μείωσε με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη (3-5), ωστόσο οι «πράσινοι» συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασαν προηγούμενοι με 3-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Πολύ κακοί οι γηπεδούχοι στην υποδοχή και σε συνδυασμό με την αστοχία στην επίθεση, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάνε τη διαφορά στο +6 (5-11) και τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Δύο άστοχα καρφιά από Τζούριτς, Ντεσπέιν και ένας άσος από τον Σάκι έκαναν το σκορ 5-14 και έκει φάνηκε το πρώτο σετ να τελειώνει. Οι Πειραιώτες σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφεραν να αντιδράσουν σωστά και με το «τριφύλλι» να είναι πολύ καλό από θέση σερβίς, κατέκτησαν το πρώτο σετ, με σκορ 14-25.

Τίποτα δεν τον σταματούσε

Ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να αντιδράσει στο δεύτερο σετ και να πάρει από νωρίς ένα προβάδισμα δύο πόντων. Ανεβάζοντας ορατά τα ποσοστά τους στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν φτάσουν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Μετά από την υποχρεωτική διακοπή ένα άστοχο καρφί του Λάππα έκανε το 9-6, ενώ αργότερα ο άσος από τον Ντεσπέιν διατήρησε τους γηπεδούχους στο +3 (11-8). Οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν σε εκείνο το σημείο και με ένα σερί 3-0 έφεραν το ματς στα ίσα (11-11) και ανάγκασαν τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η διακοπή δεν στάθηκε αρκετή, ώστε να κόψει τον ρυθμό του «τριφυλλιού», με το σερί του να διευρύνεται στο 5-0 και το σκορ να γίνεται 11-13. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +2 μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Ένα μπλοκ του Πετρέα στον Ανδρεάδη έκανε το 14-17, ενώ αργότερα ο άσος του Σάκι θα φέρει τον Παναθηναϊκό στο +4 (16-20). Η ψυχολογία ήταν στα ύψη για τους φιλοξενούμενους, όπου έκαναν το 2-0, με το σκορ να είναι 25-21 υπέρ τους.

Στα δύσκολα «μιλάει» ο Ντεσπέιν

Το τρίτο σετ ξεκίνησε σχεδόν όπως και το δεύτερο. Με τον Ολυμπιακό να παίρνει από νωρίς διαφορά, αυτή τη φορά με τρεις πόντους (5-2). Ο Παναθηναϊκός, όμως, ανέβασε πάλι στροφές, μειώνοντας στον πόντο (6-5) και τον προπονητή των «ερυθρολεύκων» να καλεί και πάλι τάιμ άουτ. Ωστόσο, δύο διαδοχικοί πόντοι του Λάππα έφεραν τους «πράσινους» σε θέση οδηγού στο σκορ (6-7). Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη έφεραν το ματς στα ίσα, όμως το καρφί του Γιορντάνοφ έστειλε την ομάδα του προηγούμενη στο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8). Σε αντίθεση με τα άλλα δύο σετ στο συγκεκριμένο η διαφορά δεν ξέφυγε για καμία ομάδα. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν και πάλι πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16). Αυτή τη φορά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κάνουν το δικό τους σερί, χάρη σε δύο πόντους από τον Γιαμπλόνσκι και λάθος του Λάππα (18-16). Για άλλη μία φορά στο ματς, η απάντηση των «πρασίνων» ήταν άμεση και με δύο πόντους από τον Λάππα το σκορ έγινε 18-18. Το μπλοκ του Πετρέα στον Ανδρεάδη πήγα το σκορ στο 21-23 υπέρ των φιλοξενούμενων, ενώ ο Γιορντάνοφ αργότερα πήγε τον Παναθηναϊκό στο ματς μπολ (22-24). Ένα άστοχο σερβίς του Πετρέα και ένα μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Γιαμπλόνσκι ισοφάρισαν την αναμέτρηση (24-24). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 30-30. Σε εκείνο το σημείο, ένα μπλοκ του Ντεσπέιν και αμέσως μετά ένας πόντος από τον Κουβανό ακραίο, έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό με 32-30.

Τελείωσε πριν καν… αρχίσει

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Ολυμπιακός μετά από την κατάκτηση του τρίτου σετ, ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 5-1, αναγκάζοντας τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Τίποτα δεν επηρέασε τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, όπου συνεχίζοντας τον καταιγιστικό ρυθμό τους πήγαν στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-1, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +11 (14-3). Στη δεύτερη υποχρεωτική διακοπή, οι Πειραιώτες πήγαν με τον «αέρα» του +10 (16-6). Στο άστοχο καρφί του Μηνούδη κάνει το 18-8. Οι «πράσινοι» με ένα σερί 3-0 κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο -7 (18-11), με τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλεί με τη σειρά του τάιμ άουτ. Το σετ αυτό τελείωσε νωρίς και για τις δύο ομάδες, όπου το μόνο που έλειπε ήταν το τελικό 25-17 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το μπλοκ στον Γιορντάνοφ

Από την αρχή του τάι-μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο +2 (4-6), αλλά και στο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 7-8. Ωστόσο, τίποτα δεν είχε τελειώσει, καθώς, χάρη σε ένα άστοχο σερβίς του Σάκι και ένα μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ, ο Ολυμπιακός έκανε το υπέρ του 11-9. Προβάδισμα που το διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας έτσι στη μεγάλη με 3-2 σετ, με το σκορ να είναι 15-12.

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 23 (21/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. - 0% άριστες), Φράγκος 9 (9/20 επ., 60% υπ. - 25% άριστες), Φιλίποβ, Παπάζογλου 6 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (9/23 επ., 4 μπλοκ), Κουζούνης (λ, 48% υπ. - 22% άριστες) / Κοκκινάκης, Γιαμπλόνσκι 15 (12/15 επ., 2 μπλοκ, 427% υπ. - 21% άριστες), Εστράδα, Χαριτωνίδης 2, Σωτηρίου

Παναθηναϊκός (Λάιος): Πετρέας 15 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 56% υπ. - 31% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/41 επ., 3 άσοι), Γκενς 3, Πανταλέων 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σάκι 12 (9/21 επ., 3 άσοι, 52% υπ. - 22% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 67% υπ. - 50% άριστες) / Κόβατς 7, Ψάρρας, Ντονάς 1, Μηνούδης 1