Skoda Ξάνθη-Άρης 1-2 (Τελικό)

Με μοναδικό στόχο τη νίκη, για να περιμένει ήττα του ΠΑΟΚ ή μη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου, ώστε να κερδίσει μία θέση στα πλέι οφ, δοκιμάζεται ο Άρης αυτήν την ώρα στην έδρα της αδιάφορης βαθμολογικά Skoda Ξάνθης. 1-2 το σκορ, με τα γκολ των "κιτρίνων" να σημειώνουν οι Νέτο στο 26' και Ντανίλο στο 47', ενώ ο Σταθάκης είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 39'. Παρακολουθήστε live την αναμέτρηση, μέσω του www.sport-fm.gr.

Με μοναδικό στόχο τη νίκη, για να περιμένει ήττα του ΠΑΟΚ ή μη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου, ώστε να κερδίσει μία θέση στα πλέι οφ, δοκιμάζεται ο Άρης αυτήν την ώρα στην έδρα της αδιάφορης βαθμολογικά Skoda Ξάνθης.

1-2 το σκορ, με τα γκολ των "κιτρίνων" να σημειώνουν οι Νέτο στο 26' και Ντανίλο στο 47', ενώ ο Σταθάκης είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 39'.

90+3' Λήξη αγώνα

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

88' 3-2 ο Ολυμπιακός Βόλου κόντρα στον Παναθηναϊκό, με τους "πράσινους" να αγωνίζονται με εννέα παίκτες. Και πάλι εκτός πλέι οφ ο Άρης

87' ΑΛΛΑΓΕΣ. Ο Βασιλακάκης αφήνει τη θέση του στον Κομεσίδη για την Ξάνθη και ο Καστίγιο στον Σακάτα για τον Άρη

85' Σέντρα του Σιούαρτ, κεφαλιά του Βασιλακάκη, η μπάλα ψηλά άουτ

74' 2-0 κάνει το σκορ ο ΠΑΟΚ, "κλειδώνοντας" ουσιαστικά την τέταρτη θέση

71' ΑΛΛΑΓΗ. Ο Μάνταλος αντικαθιστά τον Πόι για την Ξάνθη

69' 2-2 ισοφαρίζει ο Παναθηναϊκός στον Βόλο και ο Άρης περνάει αυτός στην πέμπτη θέση και τα πλέι οφ

68' Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο

66' Σέντρα-σουτ από τα αριστερά του Νέτο, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λυμπερόπουλου

60' ΑΛΛΑΓΕΣ. Ο Μενδρινός αντί του Τσέζαρεκ για τον Άρη και ο Καθάριος στη θέση του Κατόνγκο για την Ξάνθη

57' 2-1 Μειώνει ο Παναθηναϊκός δίνοντας και πάλι ελπίδες στον Άρη

55' Δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό Βόλου κόντρα τον Παναθηναϊκό (2-0), κάτι που εκμηδενίζει τις πιθανότητες του Άρη για την κατάληψη της πέμπτης θέσης

51' Κίτρινη κάρτα στον Κατόγνκο

50' Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μαρσελίνιο, ο οποίος μπαίνει μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όπου πέφτει στο χορτάρι από τζαρτζάρισμα του Βανγκέλι, με τον Σιδηρόπουλο να αφήνει τη φάση να εξελιχθεί

47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ, 1-2! Σουτ του Ντανίλο Περέιρα μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης, η μπάλα κοντράρει και αλλάζει πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Εκτός πλέι οφ βρίσκεται βάσει των αποτελεσμάτων στο ημίχρονο των αγώνων ο Άρης. Οι "κίτρινοι" πρέπει να πάρουν τη νίκη και να περιμένουν να μην νικήσει ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος προηγείται του Παναθηναϊκού με 1-0, με τους "πράσινους" να παίζουν με παίκτη λιγότερο ή να χάσει ο ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγείται 1-0 στην έδρα του επί της Κέρκυρας.

45+2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου

45+2' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ. Ο Καστίγιο σούταρε δυνατά εκτός μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στη συμβολή των δοκών του Λυμπερόπουλου

45+1' Δυνατό σουτ το Πόι, δύσκολα σε κόρνερ ο Βελλίδης

45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

40' Κίτρινη κάρτα στον Σταθάκη

39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 1-1! Οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταθάκη. Ο παίκτης της Ξάνθης σούταρε δυνατά, δέκα μέτρα περίπου έξω από τη μεγάλη περιοχή, το "κίτρινο" τείχος άνοιξε και η μπάλα κατεληξε στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Βελλίδη.

30' Σέντρα του Κατόνγκο από τα δεξιά, πλασέ στην κίνηση του Μαρσελίνιο, ο Βελλίδης ακουμπά ελάχιστα την μπάλα, η οποία καταλήγει αργά και βασανιστικά κόρνερ

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ, 0-1! Ο Νέτο είναι ο παίκτης που ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Καστίγιο έκανε την κούρσα από τα αριστερά και σέντραρε δυνατά, λάθος απόκρουση του Λυμπερούπουλου, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Νέτο και από κοντά πήρε το "ριμπάουντ" και πλάσαρε εύστοχα.

25' 1-0 προηγείται ο Ολυμπιακός Βόλου του Παναθηναϊκού, σκορ το οποίο δεν "βολεύει" τον Άρη, αφού ακόμα και με νίκη δεν μπαίνει στα πλέι οφ

21' Κάθετη κίνηση του Καστίγιο στην αντίπαλη περιοχή, Ο Φλίσκας τον τραβάει από τη φανέλα και ο Μεξικανός πέφτει στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής δείχνει "παίζεται"

20' Πιο επιθετικός στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης ο Άρης, ο οποίος πιέζει ψηλά, αφήνοντας ωστόσο κενά στα μετόπισθεν, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το δυνατό αέρα που είναι υπέρ του

17' Σέντρα του Νέτο, κεφαλιά από τον Μπομπαντίγια, πάνω στη γραμμή διώχνει ο Κατόνγκο

17' "Κεραυνός" του Πορτίγια έξω από την περιοχή, σε κόρνερ ο πορτιέρο της Ξάνθης

14' Ατομική ενέργεια του Μπομπαντίγια από τα αριστερά, συγκλίνει προς το κέντρο και σουτάρει δυνατά και φαλτσαριστά, αναγκάζοντας τον Λυμπερόπουλο σε δύσκολη απόκρουση

10' Προηγείται ο ΠΑΟΚ με 1-0, αποτέλεσμα που "κόβει" μία θέση στα πλέι οφ για τον Άρη, αφού οι "κίτρινοι" θέλουν ήττα των συμπολιτών τους

8' Προβολή του Βασιλακάκη λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, σε σέντρα του Φλίσκα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

2' Σουτ του Νέτο εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει ψηλά πάνω από την εστία του Λυμπερόπουλου

1' Έναρξη αγώνα

Skoda Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Γκλέισον, Σταθάκης, Στιούαρτ, Μαρσελίνιο, Φλίσκας, Κατόνγκο (60' Καθάριος), Βασιλακάκης (87' Κομεσίδης), Πόι (71' Μάνταλος), Σουάνης
Στον πάγκο: Βρονταράς, Ζεάν Καριόκα, Καζάκης, Αλτιπαρμακόφσκι, Τσουμάνης.

Άρης (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Νέτο, Ρονάλντο, Τσέζαρεκ (60' Μενδρινός), Μίσελ, Πορτίγια, Μπομπαντίγια, Λαζαρίδης, Ντανίλο, Βανγκέλι, Καστίγιο (87' Σακάτα)
Στον πάγκο: Χουάνμα, Κουλουχέρης, Οριόλ, Καζναφέρης, Παπαζαχαρίας, Αραβίδης, Τσεζνάουσκις

Γήπεδο: Skoda Xanthi Arena
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας)-Γούκος (Ηπείρου)