Άντεξε στην αντεπίθεση του Κολοσσού και έκανε το 2/2 το εντυπωσιακό Λαύριο!

Το Λαύριο βρέθηκε στο +13, είδε τον Κολοσσό Ρόδου να επιστρέφει με αντεπίθεση διαρκείας, ωστόσο τελικά βρήκε μεγάλο καλάθι από τον Καλίντ Μουρ και νίκησε 78-76 για το 2/2 στην Basket League.

Φοβερό ξεκίνημα για το Λαύριο!

Η ομάδα του Κώστα Μέξα νίκησε με σκορ 79-76 τον Κολοσσό Ρόδου σε ένα καταπληκτικό ματς, κάνοντας το 2/2 στην Basket League μετά τη νίκη με την ΑΕΚ στην πρώτη αγωνιστική. Στο 1-1 έπεσαν οι Ροδίτες.

Το Λαύριο έκανε φοβερό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε στο +13, ωστόσο ο Κολοσσός απάντησε και πέρασε μπροστά στα τελευταία λεπτά (74-76). Καββαδάς και Μουρ έβαλαν μεγάλα καλάθια για το 78-76, ο Πόλεϊ έχασε κρίσιμο τρίποντο και οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης για τους νικητές ήταν ο και πάλι εντυπωσιακός Σαβιέ Καστανέδα, ενώ 13 είχε ο Τζέρικολ Χέλεμς. Από τους φιλοξενούμενους, 26 πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Μπραΐκοβιτς, ενώ 15 πόντους μέτρησε ο Πόλεϊ.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά με πρωταγωνιστή τον Ουτόμι και προηγήθηκε νωρίς με σκορ 6-10. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι με τον Χέλεμς ανέβασαν ρυθμούς και ισοφάρισαν σε 14-14, με το ματς να παίρνει τη μορφή... πόντο πόντο και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 22-20 υπέρ του Λαυρίου.

Το Λαύριο βελτίωσε την εικόνα του στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 11-0, έχοντας ως κορυφαίο σε αυτό το διάστημα τον Καστανέδα, για το 31-20. Ο Κολοσσός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και μείωσε στους 6 (33-27) με τον Κολοβέρο, ωστόσο το Λαύριο με πρωταγωνιστές Ζάρα και Καστανέδα έκλεισε δυναμικά το πρώτο ημίχρονο, με τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (50-37).

Οι Ροδίτες έβγαλαν σπουδαία αντίδραση στην τρίτη περίοδο και άρχισαν σταδιακά να πλησιάζουν. Με ηγέτες τους Μπραΐκοβιτς και Πόλεϊ, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 9-0, μειώνοντας γρήγορα σε 50-46. Ο Χέλεμς έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 7 (53-46), όμως ο Πόλεϊ ήταν «καυτός» και μείωσε στον πόντο (53-52). Το Λαύριο απάντησε με δικό του καλό διάστημα για το 61-52 χάρη σε Παπαδάκη, Καστανέδα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 65-56.

Οι Ροδίτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Πετρόπουλο μείωσαν γρήγορα σε 67-64 στην τέταρτη περίοδο. Η αντίδρασή τους συνεχίστηκε με Πόλεϊ και Μπραΐκοβιτς, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά (69-70), πριν ο Σέρβος του στείλει στο +2 (71-73). Ο Ζάρας απάντησε με μεγάλο τρίποντο για το 74-73. Mε το ματς στο 76-76, ο Καλίντ Μουρ έβαλε μεγάλο καλάθι για το 78-76. Ο Πόλεϊ έχασε κρίσιμο τρίποντο και το ματς ολοκληρώθηκε στο 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76