Πορτογαλία

Της έκανε κηδεία…

Το ματς κυλούσε έτσι ακριβώς όπως ήθελε η Λεϊρία αλλά λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο. Τα μαγικά του Πέδρο Εμανουέλ, περσινού βοηθού το Βίλας Μπόας στην Πόρτο, μετέτρεψαν την Ακαντέμικα σε υπερόμαδα και μέσα σε 4 λεπτά ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε τη νίκη με 2-1 στην πρεμιέρα της Liga Sagres.

H Λεϊρία χρησιμοποίησε την έδρα της και πίεσε από το πρώτο λεπτό. Η πίεση αυτή έφερε το γκολ στο 26’ ύστερα από εκτέλεση πέναλτι του Μοράλες. Στο δεύτερο μέρος, ο Πέδρο Εμανουέλ δεν άφησε το ματς, αντίθετα το κυνήγησε και έφερε τα πάνω κάτω. Αρχικά, ισοφάρισε ο Ντανίλο στο 77’ και τη νίκη στην Ακαντέμικα την έδωσε ο Έντερ στο 81’.

Έτσι έδειξε πως φέτος η Ακαντέμικα βάζει γερές βάσεις για το πρωτάθλημα αφού δεν πρέπει να ξεχνάμε πως πέρυσι βρέθηκε πολύ κοντά στον υποβιβασμό.