Europa League

7ος Όμιλος: Ιπτάμενοι Ολλανδοί, ανερχόμενοι Ουκρανοί

Δεν χαρίστηκε η Αλκμάαρ. Και τι έγινε που η Μάλμε βρισκόταν σε φόρμα και είχε και αρκετά ματς στα πόδια της; Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν φορτσάτοι και στο πρώτο μέρος ήδη ήταν μπροστά με 3-0. Συντήρηση δυνάμεων στην υπόλοιπη διάρκεια και το 4-1 ήρθε φυσιολογικά. Στο άλλο ματς του ομίλου, οι Ουκρανοί της Μέταλιστ άλωσαν την Βιέννη, παίρνοντας τη νίκη εκτός έδρας επί της Αούστρια με 2-1.

Oι Ολλανδοί προηγήθηκαν στο 21' με τέρμα του Άλτιντορ και μόλις έντεκα λεπτά αργότερα ο Ελμ με πέναλτι έκανε το 2-0. Ο Μάχερ έδωσε διαστάσεις θριάμβου από το ημίχρονο, αφού πέτυχε το τρίτο γκολ. Με την ίδια όρεξη που είχαν στο πρώτο μέρος έτσι μπήκαν και στο δεύτερο οι ποδοσφαιριστές της Αλκμάαρ και στο 49' ο Χόλμαν έκανε το 4-0. Ο Λάρσον σκόραρε το γκολ της τιμής στο 72' με εύστοχο χτύπημα πεναλτι.

Στο άλλο ματς, η Αούστρια ήταν σοβαρή, μετρημένη αλλά και τυχερή αφού κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ νωρίς με τον Χουν (7'). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα δεν κύλησαν ομαλά για τους Αυστριακούς αφού η Μέταλιστ στο 56' ευτύχησε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Γκουέγιε και πήρε τη νίκη με γκολ του Ξαβιέ, από τα 11 βήματα (πέναλτι).

Αλκμάαρ-Μάλμε 4-1
(21’ Άλτιντορ, 32’ πεν. Ελμ, 39’ Μάχερ, 49’ Χόλμαν-72’ πεν. Λάρσον)

Αούστρια Βιέννης-Μέταλιστ 1-2